Spacery z seniorami - nowy projekt Płockiego Wolontariatu
Celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz aktywizacja ruchowa osób starszych i samotnych, a także likwidowanie barier międzypokoleniowych. Akcja ma przede wszystkim zapewnić seniorom, także niepełnosprawnym, opiekę wolontariuszy podczas spacerów, ale również np. pomoc w dotarciu na umówioną wizytę u lekarza.
- Główny cel projektu to umożliwienie osobom starszym, oczywiście w miarę ich chęci i możliwości, po prostu wyjście z mieszkania, co w wielu przypadkach bez pomocy drugiej osoby jest trudne lub niemożliwe. Chcemy zapewnić seniorom opiekę podczas spaceru, ale też budować ich wiarę we własne siły i przeciwdziałać poczuciu samotności - powiedziała Beata Olszewska, szefowa Płockiego Wolontariatu.
Jak podkreśliła, kontakt ze światem zewnętrznym, wyjście do ludzi, ale też większa aktywność ruchowa, są bardzo ważne w przypadku osób starszych. W ramach projektu w jeden dzień w tygodniu - w każdy czwartek po południu, wolontariusze będą zapraszać na spacer seniorów, którzy zgłoszą taką chęć. Będzie też możliwość zmiany ustalonego terminu w razie konieczności.
"Chcemy być po prostu pomocni"
- Będziemy walczyć o taką liczbę kroków, jaką senior będzie mógł wykonać, nawet jeśli miałby to być krótki spacer do najbliższej ławeczki. A jeżeli będzie taka potrzeba, zapewnimy też opiekę by dotrzeć na wizytę u lekarza w umówionym terminie. Chcemy być po prostu pomocni. Projekt stworzyła nasza nowa wolontariuszka. Sama jest już na emeryturze i też czuje, jak ważne, jest to, czy ktoś zapuka do drzwi i zaoferuje pomoc - dodała Olszewska.
Przyznała, że jednym z celów akcji jest również budowanie więzi międzypokoleniowej, integracja wolontariuszy ze środowiskiem seniorów, a także promowanie samego wolontariatu.
- Projekt dopiero rusza. Będzie prowadzony tak długo, jak długo będzie zapotrzebowanie, także jesienią czy zimą. Zostaniemy z seniorami, dokąd będą chcieli. Mamy już pierwsze sygnały od uczestników naszych wcześniejszych przedsięwzięć, którzy dzwonią do nas i deklarują, że chcą tych spacerów - powiedziała Olszewska.
Wolontariusze w różnym wieku
Płocki Wolontariat działa od 2011 r. Skupia ok. 170 wolontariuszy w różnym wieku, którzy na co dzień pomagają najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta - najmłodszy z wolontariuszy ma obecnie 14 lat, a najstarszy 67 lat.
W ostatnim czasie, od lutego do czerwca, Płocki Wolontariat prowadził projekt "Obiad", czyli niedzielnych obiadów wolontariuszy z osobami starszymi i samotnymi. Darmowe posiłki, które przygotowywały płockie restauracje, były dostarczane przez wolontariuszy do domów podopiecznych. Przedsięwzięcie ma być kontynuowane, jeżeli uda się pozyskać nowe fundusze, w tym ze sprzedaży specjalnego kalendarza na 2017 r. z fotografiami uczestników projektu, wolontariuszy i podopiecznych.
W 2015 r. Płocki Wolontariat rozpoczął m.in. akcję domowych, darmowych wizyt fryzjerów u osób niepełnosprawnych, a także spotkań osób starszych z młodzieżą i porad udzielanych przez seniorów, np. jak robić domowy makaron czy lepić domowe pierogi.
Z kolei w 2014 r. w ramach projektu społecznego "Matki" wydano kalendarz z fotografiami kobiet i ich niepełnosprawnych dzieci. Były to m.in. zdjęcia przedstawiające matkę z wymalowanym na ciele, np. na plecach albo na dłoni, portretem dziecka. Dochód ze sprzedaży kalendarza przekazano płocczankom, które samotnie opiekują się swymi chorymi przewlekle dziećmi.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze