Kobiety nie powinny pracować po godzinach. Prof. Januszewicz: to szkodzi ich zdrowiu
Od dawna wiemy, że praca po godzinach nie wpływa dobrze na zdrowie pracownika. Okazuje się jednak, że skutki dłuższej pracy znacznie dotkliwiej odczuwa kobieta. - Mężczyźni dobrze tolerują pracę nawet po 60 godzin w tygodniu. U kobiet ryzyko wystąpienia różnych schorzeń przy nadgodzinach wzrasta czterokrotnie - powiedział w Polsat News prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat.
Badanie dotyczące pracy w nadgodzinach opublikowano w najnowszym numerze amerykańskiego pisma "Journal of Occupational and Environmental Medicine". - Okazuje się, że są nieprawdopodobne różnice pomiędzy mężczyznami i kobietami. Mężczyźni dobrze tolerują pracę nawet po 60 godzin w tygodniu - powiedział prof. Januszewicz.
Poinformował jednocześnie, że w przypadku kobiet, które pracują więcej niż 60 godzin w tygodniu, ich zdrowie znacznie się pogarsza. - Mają czterokrotnie większe ryzyko rozwoju cukrzycy, trzykrotnie większe rozwoju chorób serca, nowotworów i chorób reumatoidalnych - przytoczył profesor.
"Bardziej cierpi kobieta"
- Jeżeli mężczyzna i kobieta pracują dłużej, to wyraźnie bardziej cierpi kobieta - ocenił profesor.
Stwierdził, że wynika to również z tego, iż kobiety, które tak długo pracują "nie wykonują badań, bo nie mają czasu". - Brak czasu to również brak prawidłowego ruchu i korzystanie z jedzenia śmieciowego - powiedział prof. Januszewicz.
Polsat News
Czytaj więcej
Komentarze