Pociąg towarowy "China Railway Express" przyjechał do Warszawy. Przywiózł części samochodowe i elektronikę
Pociąg towarowy z Chin do Polski - po raz pierwszy opatrzony logo "China Railway Express" - po 12 dniach podróży dotarł na terminal PKP Cargo w Warszawie. W liczącym 22 wagonów składzie przyjechały części samochodowe i elektronika z Chin.
W poniedziałek w uroczystości przyjęcia pociągu wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, przewodniczący ChRL Xi Jinping wraz z delegacją, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, prezes zarządu PKP Cargo Maciej Libiszewski, a także prezes zarządu PKP S.A. Mirosław Pawłowski.
- Jesteśmy zdeterminowani wykorzystać potencjał transportowy Polski, która jest przyjazną bramą na tradycyjnych euro-azjatyckich szlakach handlowych i transportowych. Już dziś z Polski do Chin i z Chin do Polski regularnie kursują pociągi kontenerowe - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Podkreślił, że Polska ma do zaoferowania nowoczesną sieć transportową. - Nadal realizujemy duże inwestycje transportowe, w tym także dotyczące obsługi transportowych centrów logistycznych. W tym zakresie oferujemy duże pole do współpracy partnerom chińskim. Jesteśmy świadomi olbrzymiej wartości dodanej tej współpracy dla rozwoju naszych państw - dodał Adamczyk.
"Jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować realizację wyzwań cywilizacyjnych"
Prezes PKP S.A. Mirosław Pawłowski podkreślił, że polscy kolejarze są pod dużym wrażeniem rozwoju chińskich kolei.
- Cieszymy się, że inicjatywa China Railway Express ma swój debiut w Polsce. To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę reprezentować polski sektor kolejnictwa w tak znamienitym gronie i uczestniczyć w ceremonii, która w wyjątkowej formie podkreśla istotną rolę tej gałęzi transportu - powiedział.
Dodał, że polskie kolejnictwo ma istotne osiągnięcia. - Spółka PKP Cargo (...) jest drugim przewoźnikiem w Europie pod względem masy przewożonych ładunków. Dynamicznie rozwijamy nasze linie kolejowe, terminale i tabor oraz jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować realizację wyzwań cywilizacyjnych - wskazał Pawłowski.
- Jestem przekonany, że rozwijając współpracę w ramach China Railway Express polskie towary dotrą do Chin jeszcze szybciej niż dotychczas - dodał.
"Polska jest bramą Europy"
Przedstawiciele chińskiej delegacji podkreślali, że połączenie kolejowe Chiny-Europa pozwala zacieśnić współpracę handlową między krajami wzdłuż Nowego Jedwabnego Szlaku.
- Polska jest bramą Europy, przez którą przejeżdżają pociągi Chiny-Europa. Dzięki regularnym połączeniom chińsko-polska współpraca staje się jeszcze bardziej dynamiczna i przyczyni się do rozwoju strategicznego partnerstwa miedzy obu krajami. Zachęcamy Polskę do zwiększenia eksportu towarów do Chin, wykorzystując China Railway Express - mówił przewodniczący Państwowej Komisji Rozwoju i Reform Xu Shaoshi.
Nowy Jedwabny Szlak
Pociąg "China Railway Express" wyruszył do Polski 8 czerwca z dworca kolejowego w Chengdu, stolicy chińskiej prowincji Syczuan. Transport ten ma symbolizować otwarcie Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli chińskiej koncepcji nowej drogi handlowej łączącej Azję z Europą.
Z Chin do Polski pociągi jadą od 11 do 14 dni, transport morski trwa od 35 do nawet 50 dni, zaś transport lotniczy jest kosztowny, dlatego rośnie zainteresowanie transportem towarów drogą kolejową. Obecnie Grupa PKP Cargo obsługuje ok. 20 pociągów tygodniowo między Chinami a Polską.
Od niedzieli z oficjalną wizytą w Polsce przebywa przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping wraz z małżonką. Wizycie towarzyszy szereg imprez gospodarczych, m.in. Forum Nowego Jedwabnego Szlaku, IV Polsko-Chińskie Forum Regionów.
Prezydent Andrzej Duda i przewodniczący ChRL Xi Jinping podpisali w poniedziałek oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. Przedstawiciele polskiego i chińskiego rządu podpisali także szereg dokumentów dwustronnych. Chińska para prezydencka będzie przebywać w Polsce do wtorku.
PAP
Czytaj więcej