Steinmeier: traktat z Polską kamieniem milowym
- Traktat jest podobnie jak uklęknięcie Willy'ego Brandta w Warszawie (w 1970 roku) historycznym kamieniem milowym w naszej wspólnej, tak bardzo zmiennej i także tragicznej historii. Dzięki temu możliwe stało się pojednanie i można było otworzyć nowy rozdział przyjaźni w niemiecko-polskich relacjach - oświadczył szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier w piątek w Berlinie.
- Pomimo upływu 25 lat traktat stanowi nadal trwały fundament, dzięki któremu Niemcy i Polacy, obywatele obu krajów po przyjacielsku codziennie współpracują - zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji. 25. rocznica traktatu jest "powodem do radości" - dodał Steinmeier.
Minister odwołał się do twórczości Wisławy Szymborskiej, która w jednym z wierszy wskazała na konieczność budowy po wojnie mostów między narodami. - Polsko-niemiecki Traktat z 1991 roku jest takim mostem, który zbudowaliśmy z wielkim trudem i który ciągle służy nam jako podstawa - podkreślił Steinmeier.
Koniec zimnej wojny
Kanclerz Helmut Kohl i premier Jan Krzysztof Bielecki podpisali Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy 17 czerwca 1991 roku w Bonn. Wraz z wcześniejszym Traktatem granicznym dokument ten otworzył nowy rozdział w relacjach między obu krajami po zakończeniu zimnej wojny i zjednoczeniu Niemiec.
Z okazji jubileuszu w najbliższą środę w Berlinie z udziałem premier Beaty Szydło i kanclerz Angeli Merkel odbędą się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze