Właściciele Volkswagenów w Polsce idą do sądu
Złożenie zbiorowego pozwu przeciwko Volkswagenowi w Polsce zapowiedziało Stowarzyszeniem Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen. Pod pozwem, który ma trafić do sądu w lipcu ma się podpisać 350 nabywców samochodów marek Grupy VAG. Pierwszy polski pozew indywidualny przeciwko Volkswagenowi został złożony w marcu.
Pozew związany jest z ujawnionym w ubiegłym roku procederem montowania w samochodach silników niespełniających norm ochrony środowiska, których oprogramowanie fałszowało wyniki testów spalin. W efekcie powietrze, którym oddychamy, zawiera nadmierne ilości niebezpiecznych dla życia i zdrowia tlenków azotu, a to może prowadzić do wzrostu zachorowań, a nawet przedwczesnych zgonów.
Kilkaset osób chce po 30 tys. zł
Do pozwu zbiorowego przeciwko Volkswagenowi, który zostanie złożony w lipcu w sądzie, zgłosiło się kilkaset osób. Każda z nich będzie domagać się odszkodowania w wysokości około 30 tys. zł. To odpowiedź na montowanie przez producenta silników, które nie spełniają norm wymaganych prawem.
- Wszyscy powinniśmy mieć świadomość, jak ważna jest ta sprawa dla naszego życia i zdrowia. Najbardziej narażone są dzieci i seniorzy. Producent samochodów, który przecież przyznał się do winy, nadal nic nie robi. Czy traktuje Polaków jak obywateli drugiej kategorii? - pytał Jacek Świeca, prezes stowarzyszenia.
Ilość zanieczyszczeń "porażająca"
Świeca przypomina, że ilość zanieczyszczeń, emitowanych przez te auta jest "porażająca". - W skrajnych przypadkach jest to nawet 40 razy więcej niż dopuszczają normy - dodał.
Stowarzyszenie współpracuje m.in. z UOKiK oraz Generalnym Inspektoratem Ochrony Środowiska. - Przekazaliśmy informacje, którymi dysponujemy, w tym raporty o wzroście zachorowań i przedwczesnych zgonach, wynikających z nadmiernej emisji tlenków azotu przez samochody. Według naszych szacunków, Volkswagenowi może grozić nawet 40 miliardów złotych kary. To największa tego typu sprawa w Polsce - przekonuje Jacek Świeca.
Indywidualny pozew wpłynął w marcu
Pierwszy pozew przeciwko Volkswagenowi został złożony w Polsce przez osobę indywidualną 14 marca. Złożyła go kancelaria prawna współpracująca ze Stowarzyszeniem Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG.
Pozwanym jest Volkswagen Leasing GmbH - sprzedany pojazd był wcześniej przedmiotem leasingu. Według informacji stowarzyszenia to pierwszy pozew stanowiący pokłosie afery Volkswagena w Polsce.
PAP, polsatnews.pl
Komentarze