Studenci z Rzeszowa wygrali zawody łazików marsjańskich w USA. Po raz drugi

Technologie
Studenci z Rzeszowa wygrali zawody łazików marsjańskich w USA. Po raz drugi
Politechnika Rzeszowska

Drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej po raz drugi wygrała prestiżowe zawody łazików marsjańskich - University Rover Challenge, które zakończyły się na pustyni w amerykańskim stanie Utah. Trzecie miejsce zajął zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich budowanych przez studentów z całego świata. Studenckie konstrukcje rywalizowały między 2 a 4 czerwca na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu odpowiednika bazy marsjańskiej MDRS. W gronie 28 zespołów z całego świata znalazło się siedem drużyn z Polski.

 

Pierwsze miejsce w zawodach - tak samo jak w 2015 roku - zajął zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Studenci, pokonując pięć konkursowych konkurencji, uzyskali łącznie ponad 450 punktów.

 

nagroda

 

Drużyna Politechniki Rzeszowskiej, która wzięła udział w zawodach, liczy osiem osób (w tym jedna kobieta i siedmiu mężczyzn). Trzon zespołu stanowią studenci Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Dziekan wydziału prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp po sukcesie zażartował, że te zawody stają się powoli polską specjalnością. - To nie jest przypadek, jeżeli to się dzieje drugi raz z rzędu, a konkurencja nie słabnie, wręcz przeciwnie - podkreślił.

 

team

 

Zaznaczył też, że pracownicy uczelni starają się wspomagać studentów w ich działaniach, "ale bez ich osobistego zaangażowania, bez ich pasji takich sukcesów na pewno by nie było".

 

Polskie łaziki na wysokich miejscach

 

Na drugim miejscu - z 368 zdobytymi punktami - znalazła się drużyna WSU Everett Engineering Club z amerykańskiego Washington State University. Trzecie miejsce na podium zajął kolejny polski zespół: Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego, który uzyskał ponad 340 punktów.

 

Wśród 14 najlepszych drużyn konkursu, które rywalizowały w finale Ares, znalazły się jeszcze trzy polskie drużyny. Na piątym miejscu znalazł się zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej, na siódmym #next team z Politechniki Białostockiej, na dziesiątym PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej.

 

Prof. Grzegorz Granosik z Politechniki  Łódzkiej, opiekun sklasyfikowanego na 5 miejscu zespołu Raptors powiedział, że zawody odbywały się "w ekstremalnych warunkach, temperatury sięgały ok. 38 stopni Celsjusza, a bezchmurne niebo i skaliste otoczenie nie dawały wytchnienia". Ocenił, że rywalizacja stała na wysokim poziomie, o czym świadczą bardzo małe różnice punktowe pomiędzy drugim a dziesiątym miejscem.

 

- Zawody sprawdzały nie tylko potencjał techniczny robotów, ale także wiedzę zawodników na temat geologii Marsa. Zaskoczyła nas specjalistyczna rozmowa z sędziami w konkurencji naukowej dotyczącej badania próbek gleby. Jednak nasz końcowy wynik w tej kategorii okazał się całkiem dobry. Z kolei w konkurencji "terain traversing" trzymaliśmy się przygotowanej strategii przejazdu po pagórkowatym i kamienistym terenie pustyni, co dało nam komplet punktów z najlepszym czasem. Nasz debiut na zawodach tej rangi uważamy za udany, a piąte miejsce traktujemy jako wyzwanie na kolejny rok - podsumował.

 

Sukcesy polskich konstruktorów

 

Zespoły z polskich uczelni w konkursie uczestniczą od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnęli w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

 

W 2015 roku w zawodach po raz pierwszy zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął wówczas zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. Wśród dziesięciu najlepszych zespołów aż pięć stanowiły zespoły z Polski.

 

Sukcesy polskich studentów w budowaniu łazików marsjańskich przyczyniły się m.in. do przyznania Polsce prawa organizacji zawodów European Rover Challenge - europejskiej edycji zawodów University Rover Challenge. W 2016 roku odbędą się one między 10 a 13 września w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce, w województwie podkarpackim.

 

PAP

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie