Internetem w depresję. Projekt badawczy polskiej uczelni
Osoby zmagające się z depresją często nie mają wystarczającego dostępu do psychoterapii. Czekają w kolejce do specjalistów, a choroba postępuje. Badacze z Uniwersytetu SWPS pracują nad wdrożeniem w Polsce terapii z wykorzystaniem internetu. Twierdzą, że jest skuteczna i doceniana za granicą. Składa się z aplikacji mobilnej oraz osobnych portali dla pacjenta i terapeuty.
Usprawnienie systemu pomocy cierpiącym na depresję jest konieczne, bo w 2020 roku będzie ona jednym z najczęściej występujących zaburzeń na świecie. Takie alarmujące dane podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Czy pomocna może okazać się terapia z wykorzystaniem wsparcia internetowego? Eksperci z Uniwersytetu SWPS podkreślają, że prace nad wdrażaniem i udoskonalaniem takiej metody prowadzone są w całej Europie. Polski zespół jako pierwszy chce porównać skuteczność terapii depresji z wykorzystaniem platformy online z klasyczną formą leczenia.
Celem projektu jest ocena, czy ta forma leczenia sprawdzi się w krajach, w których dotychczas nie świadczono tej formy terapii (np. w Polsce), i które różnią się systemami opieki zdrowotnej i dostępem do różnych form leczenia depresji.
Aplikacja, dwa portale, wykres nastroju
Naukowcy podkreślają, że aplikacje na urządzanie mobilne monitorujące nastrój lub dyskusje na forach nie zastąpią diagnozy specjalisty i leczenia depresji.
Projekt E-COMPARED wykorzystuje specjalną platformę, która składa się z aplikacji mobilnej oraz osobnych portali dla pacjenta i terapeuty. Pacjent korzysta z internetowego wsparcia między spotkaniami z psychoterapeutą. Portal zawiera treści psychoedukacyjne oraz interaktywne ćwiczenia.
Aplikacja mobilna pozwala zmierzyć objawy depresji. Pacjent może także odbierać wiadomości od terapeuty i oglądać na platformie internetowej wykres swojego nastroju. Nad tym wszystkim czuwa specjalista, który ma wgląd w wyniki uzyskiwane przez pacjenta podczas ćwiczeń.
Ułatwić dostęp do leczenia
Zamierzenie jest takie, aby rozwój terapii wykorzystujących nowe technologie ułatwił dostęp do leczenia. Metoda jest kierowana przede wszystkim do osób z objawami łagodnymi oraz umiarkowanymi stanami depresyjnymi.
– W Holandii, która od dekady przoduje w Europie pod względem wykorzystania terapii online, ta metoda jest refundowana i powszechnie stosowana w publicznej i prywatnej opiece zdrowotnej. Jest tańsza i mniej czasochłonna dla pacjenta przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości – tłumaczy prof. Roman Cieślak, psycholog z Uniwersytetu SWPS i kierownik projektu. – Docelowo chcielibyśmy, aby każdy pacjent w Polsce miał łatwy dostęp do takiej formy terapii – dodaje.
W projekcie, realizowanym w ramach programu UE, uczestniczy 11 państw.
Badacze opracują rekomendacje w jaki sposób terapia depresji z wykorzystaniem internetu może być zintegrowana z istniejącymi systemami specjalistycznej opieki zdrowotnej w krajach UE.
Osoby pełnoletnie z dostępem do sieci
Aby wziąć udział w programie wystarczy wypełnić prosty formularz dostępny na stronie SWPS. Udział w terapii mogą zgłosić osoby pełnoletnie, które podejrzewają, że mogą cierpieć na depresję i posiadają komputer lub tablet z dostępem do internetu.
Terapia nie przebiega w całości online. Pacjenci zostaną losowo rozdzieleni na dwie grupy. Jedna przejdzie tradycyjną terapię poznawczo-behawioralną, druga – tę samą terapię, ale z wykorzystaniem internetu. W ten sposób będzie można porównać efektywność obu form leczenia.
Koordynatorzy projektu podkreślają, że niezależnie od tego, do jakiej grupy pacjent zostanie losowo przydzielony, otrzyma fachową pomoc. Naukowcy zadbali także o to, aby w trakcie realizacji przedsięwzięcia każdy terapeuta otrzymał superwizję i przeszedł dodatkowe szkolenie.
polsatnews.pl, materiały Uniwersytetu SWPS
Czytaj więcej
Komentarze