Sondaż: PiS zyskuje i odskakuje PO oraz Nowoczesnej
"36 proc. badanych deklarujących zamiar wzięcia udziału w wyborach zagłosowałoby na PiS; 16 proc. ankietowanych oddałoby głos na PO, 14 proc. na Nowoczesną., 6 proc. na ruch Kukiz'15 oraz 5 proc. na PSL" - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w drugiej połowie maja na największe poparcie mogłoby liczyć Prawo i Sprawiedliwość - 36 proc. Od poprzedniego badania, które CBOS przeprowadził między 5 a 12 maja poparcie dla PiS wzrosło o 2 punkty proc.
PO bez zmian, tracą Nowoczesna i Kukiz'15
Poparcie dla Platformy Obywatelskiej pozostało bez zmian i wynosi 16 proc.
Od poprzedniego badania wśród respondentów zdecydowanych na udział w wyborach parlamentarnych o 4 punkty proc. zmniejszył się odsetek zwolenników Nowoczesnej. Obecnie wynosi on 14 proc.
O 2 punkty proc. spadło poparcie dla ruchu Kukiz’15. Na tę formację chce obecnie głosować 6 proc. respondentów zdecydowanych na udział w potencjalnych wyborach parlamentarnych.
W drugiej połowie maja w sondażu CBOS wynik pozwalający na przekroczenie progu wyborczego - 5 proc. - uzyskało też Polskie Stronnictwo Ludowe (wzrost o 1 punkt proc. w stosunku do poprzedniego sondażu). Jak zauważa pracownia, jest to pierwszy raz od wyborów parlamentarnych, kiedy ludowcom udało się przekroczyć próg wyborczy.
58 proc. Polaków gotowych pójść na wybory
Chęć udziału w wyborach parlamentarnych zadeklarowało w badaniu 58 proc. badanych (od poprzedniego sondażu spadek o 9 punktów proc.). Na pewno do urn wyborczych nie poszłoby, według własnych deklaracji, 26 proc. ankietowanych (wzrost o 4 punkty proc.). Od poprzedniego pomiaru zwiększył się też odsetek badanych wahających się, czy iść na wybory parlamentarne (z 12 proc. do 16 proc.).
Jak zaznaczył CBOS, większość respondentów deklarujących zamiar głosowania na partię spoza przedstawionej im listy (1 proc.) mówi o chęci oddania głosu na ugrupowanie, którego jeszcze nie ma, a jedna osoba wymieniła Mniejszość Niemiecką.
O 1 punkt proc. zwiększył się odsetek badanych deklarujących, że na pewno wezmą udział w hipotetycznych wyborach parlamentarnych, ale wahających się, które ugrupowanie poprzeć; obecnie takich osób jest 11 proc.
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 18-29 maja 2016 roku na liczącej 932 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
PAP
Komentarze