Mieszkania, emerytury, podatki. Premier o priorytetach rządu na najbliższe pół roku
Program "Mieszkanie plus", zmiany w systemie podatkowym, reforma ochrony zdrowia i oświaty, obniżenie wieku emerytalnego, ułatwienia dla przedsiębiorców - premier Beata Szydło wymieniła dziś priorytety rządu na najbliższe sześć miesięcy.
- Jest przygotowany program "Mieszkanie plus", który został opracowany w Ministerstwie Infrastruktury. Będziemy go prezentowali w najbliższych dniach - podkreśliła w radiowej "Jedynce".
Jak mówiła, rząd pracuje też nad zmianami podatkowymi. - Pracujemy nad nową koncepcją systemu podatkowego w Polsce. Jeżeli prace eksperckie zakończą się powodzeniem, to w najbliższym czasie możemy zaproponować Polakom bardzo nowoczesny system podatkowy - zapowiedziała.
- Jest też program rozwoju, Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W tej chwili wicepremier Mateusz Morawiecki przygotowuje ze swoim zespołem strategię wprowadzania poszczególnych narzędzi rozwojowych - zaznaczyła.
Podkreśliła, że chciałaby, aby na koniec roku Morawiecki "pokazał dwa-trzy konkretne narzędzia, które są już dedykowane przedsiębiorcom i które dają im szansę na lepsze funkcjonowanie".
- Przed nami jest również reforma służby zdrowia i reforma oświaty. Do końca roku na pewno te prace koncepcyjne będą przygotowane - dodała.
"Prezydencki projekt ws. emerytur wypełnia program PiS"
Szefowa rządu pytana o obniżenie wieku emerytalnego, powiedziała, że jest to "wielkie zobowiązanie", z którego rząd się nie wycofuje.
- W tej chwili w sejmowej komisji jest projekt złożony przez pana prezydenta. To jest projekt, który wypełnia program Prawa i Sprawiedliwości - tłumaczyła. Przypomniała, że do 19 maja mają spłynąć do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej uzgodnienia międzyresortowe dotyczące tego projektu.
- Poprosiłam minister rodziny Elżbietę Rafalską, by jak najszybciej po tych uzgodnieniach została nawiązana współpraca z komisją parlamentarną, abyśmy do końca roku mogli przyjąć ten projekt - zaznaczyła.
Podatek od hipermarketów do poprawki
Szefowa rządu mówiła też o podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. - Musimy pogodzić interes przede wszystkim przedsiębiorców, polskich handlowców. Idea podatku od sieci wielkopowierzchniowych była taka, żeby z jednej strony zapewnić dodatkowe dochody do budżetu państwa, ale z drugiej strony, i dla mnie osobiście jest to nawet bardziej istotne, zapewnić równe szanse konkurowania polskich, małych podmiotów handlowych z tymi sieciami wielkopowierzchniowymi - wyjaśniła.
- Musimy w tej chwili wyważyć w tym podatku przede wszystkim interes polskich, małych firm handlowych, firm rodzinnych - dodała. Zwróciła uwagę, że te rozwiązania będą wymagały uzgodnień z Brukselą.
Premier podkreśliła, że w Polsce są potrzebni zagraniczni inwestorzy. - Chcemy, żeby oni tutaj byli. Zapraszamy ich, ale chcemy, żeby ta gra była uczciwa. To znaczy niech tworzą tutaj miejsca pracy, niech ludzie w tych firmach dobrze zarabiają. Niech to będą firmy, które będą wykorzystywały polskie technologie, będą tutaj budowały fabryki przy laboratoriach, w których polscy inżynierowie będą mogli również realizować swoją myśl technologiczną. Niech te firmy tutaj płacą podatki - mówiła.
Szefowa rządu odniosła się też do decyzji agencji Moody’s w sprawie ratingu Polski. - O ile utrzymanie ratingu jest dla nas do przyjęcia, o tyle obniżona perspektywa, w mojej ocenie, jest zbyt zachowawcza. Ja jestem spokojna, że będziemy poprawiali te wskaźniki w kolejnym półroczu - podkreśliła.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze