"Panama Papers": specjalny zespół śledczy na tropie tajnych kont polskich milionerów
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro powołał specjalny zespół śledczy do zbadania polskich wątków afery "Panama Papers". W jego skład wejdą prokuratorzy, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, przedstawiciele kontroli skarbowej i resortu finansów.
"Zarządzeniem z 28 kwietnia Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów w mazowieckim wydziale zamiejscowym departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej do prowadzenia śledztwa w tej sprawie" - podała w piątek Prokuratura Krajowa.
Śledztwo dotyczy uchylania się od opodatkowania przez nieujawnienie przedmiotu i podstawy opodatkowania i niezłożenie deklaracji przez obywateli polskich, wykorzystujących działalność firm offshore. Dotyczy również prób ukrycia pieniędzy uzyskanych z przestępstw.
W początkach kwietnia Zbigniew Ziobro zapowiedział zbadanie sprawy dokumentów, które wyciekły z panamskiej kancelarii prawnej, dotyczących zakładania firm w rajach podatkowych - znanych jako "Panama Papers".
Milionerzy i raje podatkowe
Ujawnione na początku kwietnia "panamskie papiery" to ok. 11,5 miliona dokumentów, które wyciekły z kancelarii Mosack Fonseca w Panamie. Dokumenty pokazują, jak panamska kancelaria pomaga swym klientom prać pieniądze, omijać sankcje i uchylać się od płacenia podatków poprzez prowadzenie firm offshore znajdujących się w tzw. rajach podatkowych.
Panamska kancelaria założyła dotąd ponad 200 tys. takich firm. Współzałożyciel kancelarii, z której dokumenty wyciekły, zapewniał, że kancelaria nie jest odpowiedzialna za żadne przestępcze działania prowadzone z firmami offshore tworzonymi dla jej klientów.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze