Część "grubych ryb" z City za Brexitem: członkostwo w UE straciło sens

Biznes
Część "grubych ryb" z City za Brexitem: członkostwo w UE straciło sens
flickr/Bernt Rostad

Ponad stu wysoko postawionych przedstawicieli świata finansjery z londyńskiego City opowiedziało się w opublikowanym w piątek liście za Brexitem, czyli wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Referendum w tej sprawie zaplanowano na 23 czerwca.

W liście opublikowanym w ramach kampanii "Vote Leave" napisali oni, że Brexit wzmocni pozycję City jako jedynej stolicy finansów konkurencyjnej wobec Nowego Jorku.

 

Sygnatariusze są zdania, że generalnie udział Wielkiej Brytanii w procesie europejskiej integracji od 1973 roku był dla tego kraju korzystny. Jednak teraz członkostwo w Unii Europejskiej straciło sens, gdyż UE nie wspiera w wystarczającym stopniu innowacji i jest zbyt powiązana ze strefą euro, która - ich zdaniem - skazana jest na niepowodzenie.

 

"Niewiele jest dowodów na to, że UE będzie wspierać ten rodzaj innowacji, który jest Europejczykom niezbędny do konkurowania z resztą świata" - napisali finansiści. "Martwi nas, że unijne podejście do regulacji stanowi obecnie rzeczywiste zagrożenie dla naszego przemysłu usług finansowych, a także konkurencyjności City".

 

UE jest teraz w okowach euro

 

"UE jest teraz w okowach euro, projektu szkodliwego dla społecznej i gospodarczej struktury krajów członkowskich, włączając w to wysokie bezrobocie wśród młodzieży. Wielu z nas obawia się, że problemy strefy euro okażą się nie do przezwyciężenia" - głosi list.

 

Jego przesłanie - że Wielka Brytania będzie po Brexicie prosperować gospodarczo nawet lepiej niż teraz - stoi w sprzeczności z wcześniejszym stanowiskiem m.in. amerykańskich banków inwestycyjnych, Banku Anglii czy City of London Corporation, czyli lokalnego samorządu.

 

Również wielu finansistów przestrzegało wcześniej, że Brexit zaszkodzi Wielkiej Brytanii, która jest piątą z największych gospodarek świata, a także skłoni niektórych przedstawicieli biznesu do przeniesienia swoich operacji do innych ośrodków finansowych, takich jak Nowy Jork albo Singapur.

 

Londyńskie City jest największym na świecie eksporterem netto usług finansowych.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie