Stephen Hawking i rosyjski miliarder chcą dotrzeć do Alfa Centauri
Brytyjski astrofizyk Stephen Hawking i rosyjski inwestor internetowy Yuri Milner ogłosili w czwartek nowy kosmiczny projekt. Podróż międzygwiezdna, której celem jest zbadanie najbliższej Ziemi gwiazdy, potrwałaby 20 lat. Projekt ma kosztować 100 mln dolarów.
Projekt "Breakthrough Starshot" to program badawczy i inżynieryjny, który ma na celu udowodnienie słuszności koncepcji nanostatków napędzanych wiązką światła. Tego typu obiekty mogłyby osiągać prędkość sięgającą nawet 20 proc. prędkości światła i wykonywać zdjęcia planet oraz gromadzić inne dane naukowe w najbliższym nam układzie słonecznym.
Specjalnie skonstruowane statki kosmiczne wysłane na misję mają być wyposażone w czujniki, laser do przekazywania informacji z powrotem na Ziemię oraz specjalny aparat.
Programowi przewodził będzie Pete Worden, były dyrektor centrum naukowego NASA AMES Research Center. Komitet doradczy Wordena będzie się składał ze światowej sławy naukowców i inżynierów. W radzie zarządczej zasiądą Stephen Hawking, Yuri Milner i Mark Zuckerberg.
Tysiąc razy szybciej
Układ słoneczny Alfa Centauri znajduje się w odległości 25 trylionów mil (4,37 lat świetlnych) od Ziemi. Podróż na miejsce w najszybszym dostępnym dziś statku kosmicznym zajęłaby 30 tysięcy lat. Projekt Breakthrough Starshot ma na celu ustalenie, czy kilkugramowy nanostatek z żaglem napędzanym wiązką światła może poruszać się tysiąc razy szybciej.
W 55. rocznicę pierwszego lotu kosmicznego
Data ogłoszenia projektu nie jest przypadkowa. - Historia ludzkości składa się z wielkich skoków – powiedział Yuri Milner, założyciel Breakthrough Initiatives. - Dokładnie dziś, 55 lat temu, Jurij Gagarin został pierwszym człowiekiem w kosmosie. Dzisiaj pracujemy nad kolejnym wielkim skokiem. Skokiem, który zabierze nas aż do gwiazd - dodał.
Według astronomów uzasadnione jest podejrzenie, że w trój-gwiezdnym układzie Alfa Centauri w strefach możliwych do zamieszkania znajdują się planety przypominające Ziemię. W celu odkrycia i opisania planet znajdujących się w okolicy gwiazd powstają w tej chwili lub ulepszane są naziemne i kosmiczne instrumenty obserwacyjne.
- Ziemia jest wspaniałym miejscem, ale może nie trwać wiecznie - powiedział Stephen Hawking. - Prędzej czy później musimy zwrócić się w stronę gwiazd. Inicjatywa Breakthrough Starshot jest bardzo ekscytującym, pierwszym krokiem w tę stronę - dodał naukowiec.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze