Przerwano deportacje z greckich wysp do Turcji. Migranci protestują na Lesbos

Świat
Przerwano deportacje z greckich wysp do Turcji. Migranci protestują na Lesbos
PAP/EPA/Orestis Panagiotou

Greckie władze poinformowały, że przerwały deportacje do Turcji, i podały, że większość migrantów i uchodźców przebywających na greckich wyspach złożyła wniosek o azyl - informuje agencja AP. Tymczasem kilkudziesięciu migrantów protestowało w obozie na Lesbos.

Dyrektor greckich służb azylowych Maria Stawropulu powiedziała telewizji państwowej, że około 3 tys. ludzi przetrzymywanych w obozach deportacyjnych na greckich wyspach ubiega się o azyl, przy czym proces składania wniosków formalnie rozpocznie się do końca tego tygodnia.

 

W poniedziałek pierwsza grupa 202 migrantów z 11 państw, w tym większość z Pakistanu, została zawrócona do Turcji z wyspy Lesbos i Chios na Morzu Egejskim.

 

W ramach porozumienia między Unią Europejską a Turcją migranci, zanim zostaną deportowani, muszą być sprawdzeni przez służby azylowe. Najpierw mają być odsyłani migranci, którzy nie złożyli wniosku o azyl, albo ci, których wnioski od razu odrzucono.

 

Jak wyjaśniła Stawropulu, rozpatrywanie wniosków zajmuje około trzech miesięcy, ale proces ten "będzie zdecydowanie szybszy" dla tych, którzy są przetrzymywani w obozach. - Przed nami kilka trudnych miesięcy - zauważyła szefowa greckich służb azylowych. - Mamy do czynienia z ludźmi, którzy mówią 70 różnymi językami i wielu przybyło do Grecji bez dokumentów, ponieważ uciekało przed wojną - dodała.

 

Stawropulu zwróciła uwagę, że do tej pory do Grecji przybyło zaledwie 30 z 400 urzędników migracyjnych z państw UE, podczas gdy "kilka miesięcy" zajmie przeszkolenie i wdrożenie do pracy w służbach azylowych dodatkowego na miejscu zatrudnionego personelu.

 

"Zabijcie nas, jeśli chcecie"

 

Tymczasem kilkudziesięciu migrantów, którzy są przetrzymywani w obozie na greckiej wyspie Lesbos, protestowało we wtorek za płotem z drutu kolczastego, domagając się wolności.

 

Demonstrujący są wśród tysięcy uchodźców i migrantów, którzy docierali na Lesbos z Turcji począwszy od 20 marca br. i są tam przetrzymywani w ramach porozumienia między Unią Europejską a Ankarą do czasu rozpatrzenia wniosku o azyl.

 

Za płotem w obozie Moria na Lesbos jeden z protestujących trzymał kawałek kartonu z napisem: "Zabijcie nas, jeśli chcecie". Na ścianie budynku należącego do kompleksu dla migrantów, który niegdyś był ośrodkiem dla wojska, widnieje graffiti: "Nikt nie jest nielegalny".

 

Jak pisze agencja Reutera, dziennikarzom nie wolno wchodzić na teren obozu Moria, który początkowo służył jako punkt rejestracji przybyszów.

 

Protestują też organizacje broniące praw człowieka

 

Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) przestał przewozić przybyłych do i z obozu, odkąd miejsce to stało się - jak je nazywa UNHCR - centrum zatrzymań.

 

Inne organizacje pomocowe wycofały się stamtąd w proteście przeciwko panującym warunkom. Według UNHCR w obozie Moria przebywa około 600 osób za dużo, w tym ciężarne kobiety, karmiące matki i dzieci; nie ma też wystarczającej ilości żywności dla migrantów.

 

Międzynarodowa Organizacji ds. Migracji (IOM) poinformowała we wtorek, że w pierwszy weekend kwietnia do Europy przedostało się nieco ponad 172 tys. uchodźców i migrantów. Wśród nich znajduje się niewielka liczba migrantów przybywających na Cypr i do Hiszpanii, a także - bardziej ruchliwymi trasami łączącymi Turcję z Grecją i Afrykę Północna z Włochami - precyzuje ta oenzetowska agenda.

 

Plan UE-Turcja

 

Zgodnie z porozumieniem zawartym 18 marca na szczycie unijno-tureckim Turcja ma przyjmować z powrotem wszystkich migrantów, którzy od 20 marca przedostaną się nielegalnie na greckie wyspy. W zamian UE ma rozpocząć przejmowanie syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia przejmie od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę. To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie "modelu biznesowego" przemytników ludzi.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie