Kongresmeni z USA o kryzysie wokół TK. "Jakakolwiek decyzja zostanie podjęta, nie osłabi więzów między Polską i USA"
Członkowie delegacji Kongresu USA wyrazili we wtorek przekonanie, że rozwiązanie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego będzie zgodne z zasadami praworządności; zapewnili, że bez względu na to, jakie będą decyzje, nie osłabią one więzów obu krajów.
Kongresmeni z Komisji spraw zagranicznych mówili także o stosunkach z Rosją. Zdaniem przedstawiciela Republikanów, nie jest ona obecnie zagrożeniem, odmienną perspektywę zaprezentowali Demokraci. - Mamy w delegacji różne spojrzenia, to dobra rzecz - powiedział dziennikarzom Dana Rohrabacher, Republikanin z Kalifornii, przewodniczący podkomisji ds. Europy, Azji i rosnących zagrożeń.
- Polska stoi w obliczu wewnętrznych zmagań, ale także zmian w regionie i świecie. Myślę, że wszyscy jesteśmy przekonani, że Polska dojdzie do właściwego rezultatu - myślę o naszych wspólnych wartościach - rządach prawa, szacunku dla demokracji, demokracji przedstawicielskiej - powiedział David Cicilline, Demokrata z Rhode Island.
Pytany, jakie będą konsekwencje, jeśli sposób rozwiązania kryzysu nie wyda się stronie amerykańskiej zadowalający, Rohrabacher zapewnił, że "jakakolwiek decyzja zostanie podjęta, nie osłabi ona więzów między Polską i Stanami Zjednoczonymi".
"Też mieliśmy poważne wyzwania związane z Sądem Najwyższym"
- Wyrażaliśmy obawy, bo nasza przyjaźń wyrosła na wspólnych wartościach demokracji przedstawicielskiej. Nie twierdzę, że wszystko, co robimy, jest zupełnie właściwe, albo pasuje do każdego kraju, ale mamy pewne wspólne doświadczenia. Władza sądownicza ma swoje kompetencje, a władze ustawodawcza i wykonawcza w nie wkraczają - dodał.
- Nie chcę powiedzieć, że w tej sytuacji trzeba podjąć taką czy inną decyzję, ale są mechanizmy gwarantujące zachowanie równowagi politycznej i rozdziału władz. I to są wartości, które, mam nadzieję, pomogą Polakom znaleźć drogę; mam nadzieję, że uda im się i zrobią to w sposób zgodny z demokratycznymi wartościami - mówił Cicilline.
- My też mieliśmy bardzo poważne wyzwania związane z Sądem Najwyższym - powiedział kalifornijski Demokrata Juan Vargas. Przypomniał blokowanie ustaw wprowadzanych przez prezydenta Franklina Roosevelta w związku z programem reform New Deal. - Wierzymy, że Polacy uporają się ze swoimi w sposób zgodny z zasadami praworządności - dodał.
"Prezes PiS zrobił na mnie ważenie racjonalnego"
Vargas pytany o spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, Rohrabacher odparł: "Zrobił na mnie wrażenie racjonalnego, ma swój punkt widzenia. Nie chcę powiedzieć, że zgadzam się ze wszystkim co mówi, ale nie było arogancji ani czarnowidztwa w tej dyskusji". Określił prezesa PiS jako "wpływową osobę, która ma pozytywne podejście do spraw".
Według Cicilline’a Kaczyński "na pewno rozumie, że ten konflikt czy ten kryzys nie jest dobry dla kraju i zdaje sobie sprawę, że problem musi być rozwiązany".
Przed wizytą w Polsce kongresmeni odwiedzili Rosję. W poniedziałek w Warszawie spotkali się z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim i ministrem obrony Antonim Macierewiczem. Z Polski delegacja udaje się do Austrii.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze