Kościoły wyjęte spod restrykcji handlu ziemią. Dzięki poprawce PiS
Sejmowa komisja rolnictwa, w ramach poprawek do ustawy o obrocie gruntami, zdecydowała, ze nabywcą nieruchomości rolnej będzie mógł być nie tylko rolnik, ale również związki wyznaniowe, w tym Kościół katolicki.
Proponowane przepisy zakładają wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi na 5 lat. Nie będzie to dotyczyć jedynie gruntów przeznaczonych na inne cele przewidziane w planie zagospodarowania, ziemi położonej w specjalnych strefach ekonomicznych, mieszkań i domów z działką oraz działek do powierzchni 2 hektarów.
Nabywcami ziemi generalnie mają być tylko rolnicy. Pierwotnie wyjątek przewidziano tylko dla "osoby bliskiej zbywcy, jednostki samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa lub działającej na jego rzecz Agencji".
Posłowie PiS w komisji dodali zapis mówiący, że spod nowych przepisów wyłączone byłyby "osoby prawne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania".
Podczas obrad komisji propozycja wzbudziła gorącą dyskusję. Posłowie pytali, dlaczego rząd nie zgadza się na zakup ziemi przez inne podmioty prawne, a w tym przypadku robi wyjątek.
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel uzasadniał, że chodzi tu głównie o darowizny od rolników, którymi Kościół się opiekuje. Pytano też o konstytucyjność przepisu. Biuro Legislacyjne poinformowało, że nie było czasu (poprawki zostały zgłoszone 3 godziny wcześniej), by przepis rozpatrzeć pod tym kątem.
Całość ustawy będzie ostatecznie głosowana przez sejm prawdopodobnie w piątek.
Ustawa ma wejść w życie 30 kwietnia, bowiem 1 maja kończy się 12-letnie moratorium na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców.
Czytaj więcej
Komentarze