Związki zawodowe też dla pracowników na umowach "śmieciowych". Jest projekt noweli ustawy
Prawo tworzenia i wstępowania do organizacji związkowych, mają mieć również osoby "świadczące pracę za wynagrodzeniem, bez względu na podstawę zatrudnienia" - zakłada projekt zmiany ustawy o związkach zawodowych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Dokument trafił do konsultacji społecznych. W 2015 r. TK orzekł, że nie można ograniczać praw pracowniczych ze względu na rodzaj zatrudnienia.
Jak uzasadnili autorzy projektu, chodzi o prawo dla osób, które "na gruncie konstytucyjnym i prawnomiędzynarodowym mogą być zaliczone do kategorii pracowników. W tym kontekście pracownikiem jest każdy, kto wykonuje określoną pracę zarobkową na rzecz innego podmiotu w ramach łączącego go z tym podmiotem stosunku prawnego".
Celem nowelizacji jest umożliwienie tworzenia i wstępowania do związków zawodowych, w szczególności osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych: umów-zleceń i umów o dzieło oraz osobom prowadzącym jednoosobowo działalność gospodarczą (tzw. samozatrudnionym) "wykonującym osobiście pracę na rzecz danego podmiotu na podstawie umowy".
Warunkiem jest, że umowa z zatrudniającym musi trwać co najmniej 6 miesięcy.
Według GUS, na umowach cywilnoprawnych pracuje ok. 2 mln Polaków (1,5 mln na umowach-zleceniach, 0,5 mln na umowach o dzieło).
Wykonanie wyroku TK
W czerwcu 2015 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ograniczenie udziału w związkach zawodowych do pracowników zatrudnionych na etacie jest niekonstytucyjne.
W uzasadnieniu TK stwierdził, że "skoro Konstytucja wyraźnie oznaczyła wolność tworzenia związków zawodowych, to ustawodawca nie ma prawa zawężać i określać, kto się może w nich zrzeszać".
- Ta wolność jest obecnie zawężana przez ustawę o związkach zawodowych i dlatego Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności artykułów tej ustawy z konstytucją - tłumaczyli sędziowie TK.
Pracodawcy mają wątpliwości ws. praw związków
Według Konfederacji Pracodawców Lewiatan, w projekcie "obok zmian, które są konsekwencją rozszerzenia prawa do tworzenia związków zawodowych na osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych, zaproponowano szereg regulacji, których cel i charakter nie były wcześniej szczegółowo dyskutowane w gronie partnerów społecznych".
Jak przekonują, wymagają one "konsultacji i negocjacji na forum Rady Dialogu Społecznego".
Wątpliwości pracodawców budzą nowe zapisy dotyczące "uprawnień zakładowej organizacji związkowej, zakres szczególnej ochrony stosunku pracy, czy zwolnień na koszt pracodawcy z obowiązku świadczenia pracy oraz wykonywania tzw. doraźnych czynności związkowych".
polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze