Prezydent: Mam nadzieję, że granice w Europie nie staną się znów granicami dzielącymi ludzi na trwałe
- Ta granica między Polska a Słowacją jest dzisiaj tylko symboliczna - powiedział prezydent Andrzej Duda przed startem biegu "Szlak bez granic" w Witowie. 10 km bieg rozpoczął się po polskiej stronie granicy - a zakończy w Orawicach na Słowacji. Pierwsze odcinki "Szlaku Bez Granic" zostały otwarte w 2012 r.
Otwierając zawody narciarskie w Witowie prezydent podkreślił, że granica między Polską a Słowacją, między regionami Podhalem i Orawą jest dzisiaj tylko na mapach politycznych i można ją swobodnie przekraczać. Prezydent Andrzej Duda zwracając się do najmłodszych uczestników biegu " Szlak bez granic" przypomniał, że przed 1989 rokiem "ta granica była murem, który oddzielał Polskę od Słowacji, uniemożliwiając tworzenie wspólnoty".
Duda: by granice nie dzieliły
- Mam nadzieję, że granice w Europie nie staną się znów granicami dzielącymi ludzi na trwałe - powiedział Andrzej Duda.
- Nawet w momentach, kiedy kontrole graniczne są odtwarzane z uwagi na obecnie istniejące problemy, to mają one charakter chwilowy. Wierzę także głęboko, że taka granica nigdy nie będzie musiała być odtworzona pomiędzy Polską a Słowacją, tutaj gdzie tych więzi historycznych i wszelkich innych jest tak wiele - dodał prezydent.
Andrzej Duda w niedzielę spotka się ze swoim odpowiednikiem ze Słowacji Andrejem Kiską, jak informowała wcześniej kancelaria prezydenta wizyta ma charakter nieformalny. W swoje rodzinne strony prezydenta Dudę zaprosił prezydent Słowacji.
Nieformalne rozmowy prezydentów
Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zapowiadał, że rozmowy prezydentów będą dotyczyć m.in. problematyki bezpieczeństwa oraz perspektywy prezydencji słowackiej w UE w drugiej połowie 2016 r. Szczerski dodał, że politycy poruszą tematykę polityki migracyjnej oraz konkretnych projektów, które miałyby wejść w życie w ramach regionalnej współpracy krajów ABC (Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego). Pytany o konkretne projekty, o których chce rozmawiać Polska, odparł, że "na razie jest to badanie możliwości".
- Wicepremier Mateusz Morawiecki mówi o Via Carpatia, co interesuje i Polskę, i Słowację - dodał Szczerski. Via Carpatia przebiegać ma z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. W Polsce droga ma liczyć łącznie blisko 700 km.
Szczerski podkreślił, że prezydenci Polski i Słowacji mają to samo, krytyczne, zdanie o Nord Stream2, akcentują potrzebę bezpieczeństwa energetycznego oraz współpracę państw regionu ABC. - Połączenia transportowe i energetyczne to będzie numer jeden w tych relacjach - zaznaczył.
W niedzielę o godz. 17 zaplanowano spotkanie prezydentów Polski i Słowacji z mediami.
Szczerski zapowiedział także, że w marcu prezydent Duda złoży wizytę w Czechach i na Węgrzech.
Polsat News, PAP
Czytaj więcej
Komentarze