Sąd Najwyższy po spotkaniu z delegatami Komisji Weneckiej: opinia będzie miała decydujące znaczenie
- Z pytań, które były formułowane pod naszym adresem wynikało, że są bardzo dobrze członkowie (Komisji Weneckiej - red.) zorientowani w naszej sytuacji związanej z Trybunałem Konstytucyjnym - powiedział po spotkaniu Komisji Weneckiej z władzami Sądu Najwyższego Dariusz Świecki, rzecznik prasowy tej instytucji. - Mają rozeznanie co do istoty i funkcji, jaką pełni Trybunał Konstytucyjny - dodał.
- Myślę, że z uwagi na wagę jaką przykłada się do opinii Komisji Weneckiej i znaczenie jakie jej opinia ma dla ostatecznego stanowiska wyrażonego przez Radę Europy wobec zmian, jakie się w Polsce dzieją, wydaje się, że ta opinia będzie miała decydujące znaczenie co do konkluzji ostatecznej w zakresie tej sytuacji, która u nas istnieje - wyjaśnił dziennikarzom po spotkaniu Dariusz Świecki, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego.
Pierwsza prezes SN przedstawiła swoją opinię
Rzecznik SN opowiedział dziennikarzom o odpowiedziach, jakich udzieliła pierwsza prezes SN delegatom Komisji Weneckiej na pytanie o powody zaskarżenia przez Sąd Najwyższy ustawy o TK z 22 grudnia 2015 roku do Trybunału Konstytucyjnego.
- Pierwsza prezes Sądu Najwyższego (Małgorzata Gersdorf - red.) przedstawiła swoją opinię na temat zmian, które dokonały się w ostatnim czasie odnoszące się do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Dariusz Świecki.
Jak dodał, chodziło przede wszystkim o kwestie związane ze zmianą składu TK i uchwałami Sejmu unieważniającymi poprzedni wybór sędziów Trybunału. - W tym zakresie członkowie Komisji Weneckiej zainteresowani byli kwestią prawną, czy w naszym porządku prawnym parlament ma uprawnienia do zmiany uchwał, które podjął w przedmiocie wyboru sędziów TK parlament poprzedniej kadencji - mówił Świecki.
- Odpowiedź była taka, że w polskim porządku prawnym do tej pory nie było takiej praktyki - dodał rzecznik SN.
Pytano także o brak vacatio legis ustawy
Relacjonując przebieg spotkania Świecki powiedział, że członkowie Komisji Weneckiej pytali też, czy wybór poprzednich sędziów TK jest ważny i jaka jest przyczyna, że prezydent nie odebrał od nich ślubowania.
- Przedstawiliśmy nasze stanowisko odnośnie procedury powoływania sędziów TK oraz tego - także o czym wypowiedział się już TK w swoim orzeczeniu (3 grudnia - red.) - że ci sędziowie powołani przez Sejm poprzedniej kadencji są sędziami TK w pełnym tego słowa znaczeniu - powiedział rzecznik SN.
Dodał, że delegacja pytała także o zmiany w grudniowej nowelizacji ustawy o TK, dotyczące sprawności postępowania przed Trybunałem.
Pytano m.in. o brak vacatio legis tej ustawy i czy w polskim porządku prawnym są normatywne uregulowania dotyczące odroczenia wejścia w życie ustaw.
- Nasza odpowiedź była taka, że zasadą dobrej legislacji powinno być vacatio legis, a tylko w sytuacjach wyjątkowych ustawodawca może postanowić o natychmiastowym wejściu ustawy w życie. Naszym zdaniem taka wyjątkowa sytuacja w tym przypadku nie zachodziła - powiedział sędzia Świecki.
Delegaci Komisji Weneckiej byli bardzo dobrze zorientowani w sytuacji
- Z pytań, które były formułowane pod naszym adresem, wynikało, że członkowie Komisji Weneckiej są bardzo dobrze zorientowani w naszej sytuacji związanej z Trybunałem Konstytucyjnym i mają rozeznanie co do istoty i funkcji, jaką pełni Trybunał - podsumował spotkanie sędzia Świecki.
Dodał, że w spotkaniu - oprócz władz SN - uczestniczyli przedstawiciele MSZ.
Czytaj więcej
Komentarze