Rozmowy rząd-górnicy bez przełomu. Związkowcy: nie damy się oszukać
Zakończyła się kolejna tura rozmów przedstawicieli rządu, pracodawców i strony związkowej ws. sytuacji w górnictwie. Dotyczyły m.in. zatrudnienia i płac po przekształceniu spółek węglowych. Według wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego, ponad 5-godzinne spotkanie było "rzeczowe i pozytywne", ale cięcia są konieczne. Związkowcy żądają dotrzymania złożonych im obietnic. Nie odwołują masówek.
Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ocenił, że ponad 5-godzinne rozmowy były "rzeczowe i pozytywne".
Z kolei wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski powiedział, że choć resort energii zadeklarował, że w przyszłym tygodniu zapadną decyzje dotyczące sytuacji w Kompanii Węglowej, to zapowiedziane na wtorek masówki w KW odbędą się.
"Bez porozumienia nie będzie rozmów"
- Niczego nie odwołujemy. Jesteśmy za dialogiem, ale nie damy się oszukać. Nasze zdanie jest niezmienne: dopóki nie będzie wycofania się z wypowiedzenia porozumienia (z górnikami) z 17 lipca ub.r. nie ma mowy o jakichkolwiek rozmowach na temat sytuacji w KW - powiedział Czerkawski.
Tobiszowski ujawnił, że strona rządowa chce przekazać związkowcom informacje, "które nie są ogólnie dostępne, bo to tajemnice spółek" po to, by związkowcy mogli zobaczyć, jaki jest punkt wyjścia w takich spółka węglowych jak KHW, KW, JSW. - Jako właściciel nie mamy nic do ukrycia" - zadeklarował wiceminister.
Pytany o drugiego inwestora dla Katowickiego Holdingu Węglowego poinformował, że jest "zainteresowany podmiot z szeroko rozumianego otoczenia górniczego". - My nie zamykamy woli pozyskania kolejnego inwestora, ale taka inwestycja musi być dobrze przygotowana i przemyślana - powiedział wiceminister.
Dodał, że rząd ma jednoznaczne stanowisko w tym, że nie chce stracić kontroli nad sektorem górniczym i chce być aktywnym właścicielem dla KW, KHW i Polskiej Grupy Górniczej.
Masówki 9 lutego
Po tym, gdy środowe rozmowy związkowców z zarządem Kompanii i wiceministrem Tobiszowskim zakończyły się bez porozumienia, w czwartek zebrał się sztab działających w spółce związków. Zdecydowano o przeprowadzeniu tzw. masówek 9 lutego. Będą to spotkania, podczas których związkowcy przedstawią górnikom swoją ocenę dot. m.in. przyszłości restrukturyzowanej spółki.
Przedmiotem sporu jest wypowiedzenie przez zarząd Kompanii porozumienia z lipca zeszłego roku, które gwarantowało górnikom niezmienność warunków pracy i płacy przez rok po przekazaniu 11 kopalń do nowego podmiotu - Polskiej Grupy Górniczej.
Piątkowe rozmowy w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbywały się w ramach zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze