Kraje UE nie wykluczają przedłużenia kontroli granicznych nawet na dwa lata
Kraje UE zwróciły się do Komisji Europejskiej o przygotowanie ewentualnej decyzji o przedłużeniu tymczasowych kontroli na granicach w strefie Schengen nawet na dwa lata - poinformował w poniedziałek holenderski minister ds. migracji Klaas Dijkhoff. W tej chwili tymczasowe kontrole graniczne w strefie Schengen mogą być wprowadzone tylko na okres sześciu miesięcy.
- Niespotykany napływ uchodźców, który zmusił kraje członkowskie do podjęcia takich kroków, na razie się nie zmniejszył - powiedział Dijkhoff po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw UE w Amsterdamie.
- Dlatego kraje członkowskie zwróciły się do Komisji Europejskiej o przygotowanie prawnych i praktycznych podstaw do przedłużenia tymczasowych kontroli granicznych zgodnie z artykułem 26 kodeksu granicznego Schengen - dodał.
Przepis ten dopuszcza wprowadzanie kontroli na granicach wewnętrznych UE "w wyjątkowych okolicznościach, gdy ogólne funkcjonowanie obszaru bez wewnętrznej kontroli granicznej jest zagrożone w wyniku utrzymujących się poważnych niedociągnięć związanych z kontrolą na granicach zewnętrznych". Mogą one obowiązywać maksymalnie dwa lata.
Błaszczak: interwencja straży granicznej UE nie powinna być narzucana
- Mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że większość podzielała stanowisko polskie, że oczywiście trzeba pomagać (...), ale wyłącznie wtedy, gdy państwo-gospodarz sobie tego życzy, a nie w sytuacji, w której tego życzenia nie ma - powiedział Błaszczak dziennikarzom.
Plany powołania europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej były jednym z tematów poniedziałkowego spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw UE w Amsterdamie.
Grudniowa propozycja Komisji Europejskiej zakłada, że w sytuacjach zagrożenia dla funkcjonowania strefy Schengen straż mogłaby być rozmieszczana nawet bez zgody państwa przyjmującego.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze