Debata w PE o Polsce: relacja na żywo
Dziś w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat sytuacji w Polsce. Z jej przebiegiem można zapoznać się poniżej.
19.55
Na koniec dzisiejszej debaty odpowiedziała premier Beata Szydło: to ważna debata dla wszystkich i chciałam państwu podziękować.
- Jeszcze raz podkreślam, że Polska jest demokratycznym państwem prawa, które przestrzega konstytucji i wszystkich ustaw oraz traktatów – mówiła.
Odpowiadając Timmermansowi na pytanie o Komisję Wenecką szefowa polskiego rządu powiedziała: nie czekaliśmy na tę opinię tak samo jak państwo nie czekaliście na opinię ze zorganizowaniem debaty w PE i KE na nią nie czekała.
- Wszyscy powinniśmy mieć poczucie, ze nasza dyskusja zbliża nas do tego co najcenniejsze i jaką wartością jest UE – zakończyła premier Szydło.
19.40
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE: Wszyscy członkowie UE podpisali i ratyfikowali traktaty europejskie. Przyjęli w ten sposób obowiązki utrzymania praworządności. Umożliwili w ten sposób ocenę przez sąd luksemburski, KE czy omawianie w PE sposobu sprawowania praworządności.
Jeśli rząd polski tak wysoko ceni opinię Komisji Weneckiej dlaczego nie poczekał z wdrożeniem przepisów dotyczących TK na werdykt Komisji - pytał Timmermans.
19.35
Guenther Oettinger, komisarz UE ds. gospodarki: W oparciu o skargi i pytania KE ma nie tylko prawo, ale też obowiązek, sprawdzić czy różnorodność i niezależność mediów w Europie jest zagrożona. Właśnie to mamy do zrobienia. W nowej ustawie medialnej w Polsce chodzi o zarządy, rady nadzorcze telewizji publicznej i radia publicznego oraz o nowy urząd kontroli mediów. Rada nadzorcza będzie miała zamiast – jak dotychczas 7 członków powoływanych przez ministra kultury i skarbu oraz urząd kontroli mediów – 3 członków, wszystkich mianowanych przez ministra skarbu. Zarząd będzie mógł być w każdej chwili, bez podania powodów, powołany albo odwołany. Decyzje podejmie rada nadzorcza. Sprawdzamy, czy to zagraża niezależności nadawców.
19.20
Odpowiada premier Beata Szydło: Choć uważam, że debata jest niepotrzebna, ale jestem tu. Szanuje to, że PE z troską i obiektywnie chce pochylić się nad problemem (TK - red.)
- Nie będę odnosić się do wypowiedzi, które uważam za obraźliwe. Takie jest moje poczucie godności obywatela UE. Nie jesteśmy partią nacjonalistyczną - powiedziała, odnosząc się do wcześniejszych komentarzy europosłanek, dotyczących wypowiedzi antyunijnych.
- Wierzę w UE, w Europę i dlatego tu jestem. Bardzo poważnie traktujemy kwestię społeczeństwa obywatelskiego. Powołaliśmy specjalnego pełnomocnika rządu, którego wcześniej nie było – mówiła.
- Pozwólcie nam pokazać że Polska jest państwem, które bardzo poważnie traktuje prawo, konstytucję i UE. Jestem Europejką, jestem z tego dumna, ale przede wszystkim jestem Polką i jestem z tego dumna – zakończyła szefowa polskiego rządu.
19.13
Ryszard Antoni Legutko, ECR: Nowy TK jest lepszy i nie da się tego podważyć. Nie pozwala on na arbitralne decydowanie przez 5 sędziów, jak było wcześniej. Z punktu widzenia standardów jest lepszy.
- Co z dziennikarzami, których zwolniono 8 lat temu? Mają nie wracać? Nie ma jednej narracji - podkreślił Legutko, odnosząc się do kwestii mediów.
19.10
Guy Verhofstadt, z europejskiej grupy ALDE (liberałowie i demokraci): Wygraliście chyba po to, żeby nie robić błędów takich jak PO. A robicie to samo.
19.05
Gabrielle Zimmer, z lewicowej GUE, również zwróciła się do polskiej premier: Mnie też bardzo zirytowało że właśnie w trakcie wypowiedzi na temat stanu UE, by UE zniszczyć, pani publicznie dała poznać po sobie… To nie są reakcje pasujące do pani wypowiedzi.
19.00
Rebecca Harms, z zielonych, zwróciła się do premier Szydło: Popiera pani posłów, klaczcze im, którzy apelują agresywnie o zniszczenie UE i są finansowani przez Putina.
18.55
Po odpowiedzi premier Szydło w Parlamencie Europejskim rozpoczęła się ostatnia tura dzisiejszej debaty. Głos zabierają przedstawiciele frakcji w europarlamencie.
Michał Marusik, z grupy ENF (Europa Narodów i Wolności): Czas na debatę dotyczącą realiów problemów Europy.
Robert Jarosław Iwaszkiewicz, z grupy EFDD (Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej): W Polsce sytuacja jest normalna. Mówię to jako przedstawiciel opozycji. Demokracja parlamentarna działa.
18.50
Szydło: Mówicie o migrantach. To jest poważny problem. Polska przyjęła około miliona uchodźców z Ukrainy, którym nikt nie chciał pomóc.
18.40
Premier Beata Szydło: Nie zgadzam się na to, by KE zastosowała w stosunku do Polski decyzję, jaką podjęto. Ale jestem otwarta na informowanie. Wartością nadrzędną jest przyszłość UE. Powinniśmy się troszczyć o instytucje tworzące UE.
W Polsce nie są łamane prawa człowieka ani zasady demokracji. Wszystkie ustawy są realizowane zgodnie z konstytucją i prawem, również europejskim.
Polskie sprawy powinniśmy załatwiać w polskim domu. Gdy załatwiali je inni wychodziliśmy na tym bardzo źle.
Zróbmy wszystko by Europa rozwijała się w spokoju i była wspólnotą suwerennych, sprawiedliwie rządzonych państw. Polski rząd nie zrezygnuje z programu do którego się zobowiązaliśmy wobec wyborców.
Polska nie zasługuje na to by być na cenzurowanym.
18.29
Jan Olbrycht, przedstawiciel Europejskiej Partii Ludowej: Jest nam przykro, że Polska staje się przedmiotem debaty publicznej w Europie. Nie chcieliśmy, ani nie inicjowaliśmy tej debaty w PE.
18.25
Petr Mach, z grupy EFDD (Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej): Powinniśmy stawić się u boku polski, który pada ofiara niesprawiedliwych ataków ze strony KE. Mogę powiedzieć, że jestem Polakiem.
18.22
Barbara Spinelli, ze zjednoczonej lewicy: neonacjonializm rządu premier Szydło - widać jakie ma przejawy. Wszystko to stoi w sprzeczności z projektem europejskim. Polska nie powinna jednak płacić politycznie wyższej ceny niż inni.
18.18
Ryszard Antoni Legutko, ECR: Mieliśmy do czynienia z językową agresją, dokonującą się na rządzie polskim, zanim on jeszcze powstał. Padały stwierdzenia niszczące możliwość komunikacji. Mówiono np. o zamachu stanu.
- Skąd KE czerpie informacje o faktach? Z mediów? – pytał Legutko, dodając że opis faktów pozostawiał wiele do życzenia. – Jesteście z faktami na bakier – mówił, zwracając się do KE.
- Przez ostatnie 8 lat w Polsce funkcjonowało państwo jednopartyjne. Gdzie byliście państwo, gdy usuwano dziennikarzy z telewizji publicznej wcześniej - pytał.
- Instrument, którym posługuje się KE jest prawnie wątpliwy – dodał.
18.10
Tanja Fajon, z europejskiej grupy socjalistów i demokratów: ostatnie wydarzenia w Polsce napawają niepokojem. Dialog jest najważniejszy, ale KE nie powinna się obawiać podjąć poważniejszych kroków, gdy zagrożona jest praworządność.
18.06
Janusz Korwin-Mikke, niezrzeszony: Demokracja to tyrania większości. Jeśli PiS to zła partia, to jak złe musiały być poprzednie rządy.
18.05
Michał Marusik, z prawicowej grupy ENF (Europa Narodów i Wolności): Problemem jest sam fakt, że ta debata się odbywa. To jest problem Europy. To ostentacyjna manifestacja mieszania się czynników zewnętrznych w wewnętrzne sprawy państw. Sytuacja UE jako projektu politycznego jest katastrofalna.
18.02
Robert Jarosław Iwaszkiewicz, z grupy EFDD (Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej): Sprawy polskie powinny być rozwiązywane w Polsce i przez Polaków. Ta debata jest niepotrzebna.
18.01
Rebecca Harms, z zielonych: Chodzi o wrażenie, że w Polsce większość rządząca przeradza się w dyktat.
17.55
Gabriele Zimmer, z lewicowej GUE: Byłoby mocnym znakiem, gdyby Polska podpisała kartę praw podstawowych.
17.51
Verhofstadt: Ludzie w Polsce nigdy nie zaakceptują rezygnacji z pryncypiów demokracji. Błagam panią, by słuchała pani większości swoich obywateli. Oni chcą by kraj pozostał w światowej wspólnocie demokracji.
17.48
Guy Verhofstadt, z europejskie grupy ALDE (liberałowie i demokraci), zwrócil się do premier Szydło: nadużywacie większości do tego, by rozmontowywać system kontroli demokratycznej.
17.45
Syed Kamall, z europejskiej grupy konserwatystów i reformistów: Skupmy się na faktycznym kryzysie z jakim teraz boryka się UE: niski wzrost gospodarczy, migracje i strefa Euro. Mam nadzieje ze będzie konstruktywna współpraca pomiędzy rządem polskim a komisją Wenecką.
17.42
Pittella: Niezależny TK i wolne media to pierwszy warunek istnienia państwa sprawa. Dlatego uważamy że decyzja KE o wszczęciu procedury jest słuszna. Europa potrzebuje Polski wolnej i silnej. Zaapelował do premier Szydło, by nie wprowadzała Polski na drogę sprzeczną z tradycją kraju.
17.41
Gianni Pittella, z europejskiej grupy socjalistów i demokratów: nasza grupa jest razem z tysiącami Polaków, którzy wyszli na ulicę by bronić wolności.
17.37
Gonzalez: Polacy wiedzą doskonale, że najgorszy z autorytaryzmów pochodzi zawsze ze środka danego kraju. Zniszczenie władzy sadowniczej i niezależności mediów może być początkiem końca demokracji. Problemem nie jest Polska, jest nim autorytaryzm.
17.35
Gonzalez Pons, przedstawiciel Europejskiej Partii Ludowej: Pani premier, nie jest czymś normalnym byśmy w Europie musieli podejmować takie działania zabezpieczające, by słowa nie były zamieniane na broń polityczną.
17.31
Szydło: zmiany w mediach publicznych w niczym nie naruszają europejskich standardów. To próba przywrócenia im charakteru apolityczności i bezstronności.
17.30
Szydło: kwestia TK to wewnętrzna sprawa Polski. Spór powinien być rozwiązany na gruncie porozumienia w Polsce; ja taką gotowość do kompromisu zgłaszam i będę rozmawiać z opozycją.
17.27
- PiS nigdy nie dążył do zdominowania TK. Chodziło tylko o zapewnienie równowagi. Zgadzamy się, by 8 z 15 sędziów reprezentowało opozycje - dodała szefowa polskiego rządu. - W czerwcu 2015 Sejm poprzedniej kadencji przyjął ustawę o TK, która została później uznana w części za niekonstytucyjną, z naruszeniem konstytucji dokonano przedwczesnego wyboru sędziów TK, musieliśmy to naprawić - dodała.
17.24
- Trybunał Konstytucyjny ma się w Polsce bardzo dobrze, pracuje, nic złego się nie dzieje. Wprowadzone przez nas zmiany w ustawie o TK są zgodne z obowiązującymi w Europie standardami – mówiła Szydło.
17.21
- Jesteśmy pierwszym państwie w Europie, które wprowadziło konstytucję. Konstytucja dla Polaków to świętość. Nie doszło w Polsce do złamania konsytucji – powiedziała polska premier.
17.19
- Polska ciągle boryka się z takimi problemami jak duże bezrobocie wśród młodych ludzi, niskie zarobki wśród z nich – mówiła Beata Szydło. - Po latach transformacji, również uczestnictwa w UE, wielu Polaków ma poczucie, że pozostali w procesie transformacji pominięci - dodała.
17.14
- Wolność, sprawiedliwość, równość i sprawiedliwość – to wartości o które Polacy walczyli przez lata. Na ich podstawie wytyczamy rozwój państwa. Polska jest częścią zjednoczonej Europy w takim samym wymiarze i znaczeniu jak państwa które reprezentujecie (europarlamentarzyści – red.) – mówiła Szydło.
- Jesteśmy Europejczykami, jesteśmy z tego dumni - mówiła polska premier, nawiązując do polskiej historii i walki o wolność.
17.13
- To ważne by rozwiać wątpliwości co do zmian w Polsce. Wprowadzamy je dlatego ze w wyniku demokratycznych wyborów polscy obywatele zdecydowali, że chcą żeby właśnie takie zmiany, które zostały zaproponowane przez PiS zostały wdrożone. To decyzja polskich obywateli – powiedziała premier Beata Szydło.
17.09
- Kwestia wolności mediów i ich pluralizmu to wolności ściśle związane z wolnością słowa. KE uznaje więc za niezbędną ocenę tych działań - powiedział Timmermans. - Widzimy ryzyko zwiększonego zagrożenia praworządności - dodał.
17.07
Głos zabrał Frans Timmermans, wiceszef KE.
- Główny powód wszczęcia procedury praworządności sa wydarzenia wokół TK i dyskusja na temat mianowania niektórych sędziów TK - mówił.
17.04
- Debata została podjęta ze względu na działania, prowadzone przez nowy rząd Polski. Chodzi o zmianę prawa ws. Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych - mówił Koenders.
17.01
- Kluczem sukcesu UE było to ze demokracja i praworządność były podstawa naszej konstrukcji europejskiej. Mamy stałe wezwanie dla rządów, aby zachować poszanowanie tych wartości. Żaden kraj nie jest bez skady, wszyscy mamy zalety i wady, ale możemy prowadzić debatę, przyznać że doszło do błędu i naprawić sytuacje. O tym mówi demokracja – powiedział Koenders.
16.59
Jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel holenderskiej prezydencji Bert Koenders.
- Członkostwo w UE to nie tylko korzyści z niego płynące, ale również odpowiedzialność jaka spoczywa na każdym z państw członkowskich. Poszanowanie wartości takich jak praworządność, demokracja i wartości podstawowe. To właśnie wyróżnia nas na świecie – mówił szef holenderskiego MSZ.
16.58
- To bezprecedensowa, po raz pierwszy odbywająca się debata w PE. Tego typu debaty ani procedury jeszcze w UE nie odnotowano – powiedział Martin Schulz, przewodniczący PE, który rozpoczął debatę.
16.57
W PE z około półgodzinnym opóźnieniem rozpoczyna się debata na temat sytuacji w Polsce.
Czytaj więcej
Komentarze