Makak bez praw autorskich do swojego selfie
Zamieszanie wokół małpiego selfie zakończone. Sędzia federalny w San Francisco orzekł, że makak, którego własnoręcznie wykonane zdjęcia były przebojem internetu, nie ma do nich praw autorskich. Sąd argumentował, że te nie rozciągają się na zwierzęta.
Małpie selfie zostały wykonane w 2011 roku na indonezyjskiej wyspie Celebes (Sulawesi), gdzie brytyjski fotograf David Slater dokumentujący życie zwierząt przygotowywał fotoreportaż. Chwilę jego nieuwagi wykorzystał makak czubaty, zidentyfikowany później jako 6-letni Naruto, który złapał aparat i zrobił sobie kilka zdjęć.
Naruto vs. Slater
Slater wydał album, w którym znalazły się także dzieła Naruto. Fotograf przekonywał, że jest właścicielem zdjęć, które były szeroko rozpowszechniane m.in. przez Wikipedię, która z tłumaczyła, że nikt nie ma praw do fotografii wykonanych przez zwierzę
Taką interpretację podważała organizacja broniąca zwierząt PETA, która zwróciła się do sądu o potwierdzenie, że Naruto jest autorem i właścicielem spornych fotografii. Obrońcy zwierząt chcieli też, by wszystkie zyski ze zdjęć były przekazywane Naruto i innym makakom z indonezyjskiego rezerwatu.
Prawa autorskie nie dla zwierząt
Sędzia uznał w środę, że "choć Kongres i prezydent mogą rozszerzyć o zwierzęta ochronę praw, to nic nie wskazuje, by uczyniono tak w przypadku praw autorskich".
David Slater chciał umorzenia sprawy. Przekonywał, że jako fotografowi dobro dzikich zwierząt leży mu bardzo na sercu, ale to amerykański Kongres, a nie sąd federalny powinien raczej zdecydować, czy zwierzęta mogą być właścicielami praw autorskich.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze