Marek Łapiński nowym szefem Straży Granicznej
Gen. dyw. Dominik Tracz został odwołany ze stanowiska komendanta głównego Straży Granicznej. Nowym szefem SG został major Marek Łapiński - poinformowało MSWiA.
Premier Beata Szydło, powołała Marka Łapińskiego na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka.
Marek Łapiński urodził się 10 marca 1963 roku w Zamościu. Służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1993 roku. Od 1998 roku pełnił funkcję zastępcy Generalnego Inspektora Celnego. W latach 2006-2007 był dyrektorem Departamentu Kontroli, Skarg i Wniosków w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostatnio pełnił funkcję dyrektora Zarządu Komendy Głównej Straży Granicznej.
Dominik Tracz był komendantem głównym SG od kwietnia 2012 roku.
Zadania dla nowego komendanta
Jednym z pierwszych zadań nowego komendanta będzie, zapowiadane przez MSWiA, przywrócenie karpackiego oddziału Straży Granicznej. Reorganizacja tej formacji na południu kraju trwała od 2013 roku, a Karpacki Oddział SG z siedzibą w Nowym Sączu przestał istnieć z początkiem 2014 roku i został włączony w struktury Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG z siedzibą w Raciborzu.
Nadzorujący Straz Graniczną nowy wiceszef MSWiA Jakub Skiba mówił na początku grudnia, że likwidacja tego oddziału była "chybionym przedsięwzięciem". - Uważamy, że zlikwidowanie tego oddziału było nietrafne; szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę sytuację, która się na naszych granicach obecnie rozwija, czyli napływ uchodźców oraz imigrantów - powiedział wiceminister.
Wśród priorytetów związanych ze Strażą Graniczną wiceminister wymienił też m.in. zwiększanie jej sprawności i zmiany organizacyjne. Zapowiedział również utworzenie zespołu łącznikowego, czyli grupy ekspertów, którzy mieliby w tzw. hotspotach, wspomagać weryfikację uchodźców. Chodzi o tych cudzoziemców, którzy mieliby trafić do Polski.
Polska zadeklarowała przyjęcie ok. 7 tys. uchodźców. We wrześniu, podczas nadzwyczajnego szczytu przywódców krajów UE, zdecydowano też o tworzeniu punktów rejestracji uchodźców napływających m.in. z Syrii, czyli tzw. hotspotów, we Włoszech i Grecji.
W Straży Granicznej służy około 15 tys. funkcjonariuszy i jest 3 tys. pracowników cywilnych.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze