Węgry zaskarżą obowiązkowe kwoty imigrantów
- Rząd Węgier odwoła się w czwartek do unijnego Trybunału Sprawiedliwości od decyzji Komisji Europejskiej w sprawie rozdzielenia tysięcy migrantów między kraje UE - zapowiedział węgierski premier Viktor Orban. Dzień wcześniej rząd Słowacji złożył pozew w tej samej sprawie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
- Węgry złożą dziś w trybunale europejskim odwołanie od decyzji Komisji Europejskiej w sprawie obligatoryjnego osiedlania migrantów na terytorium węgierskim - powiedział Orban.
Parlament Węgier uchwalił w listopadzie ustawę, dającą rządowi pełnomocnictwa do sądowego zaskarżenia obowiązkowych kwot. We wrześniu Węgry przyjęły nowe przepisy dotyczące imigrantów, przewidujące m.in. kary więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę.
Fico: "Decyzja o kwotach podjęta wbrew europejskiemu prawu"
Szef węgierskiego rządu zwrócił uwagę, że w środę pozew przeciwko rozmieszczaniu uchodźców w państwach Unii Europejskiej na podstawie obowiązkowych kwot złożyła w Trybunale Sprawiedliwości Słowacja. - Decyzja o kwotach została podjęta wbrew europejskiemu prawu. Kwoty uważamy za niemożliwe do zrealizowania. Praktyka pokazuje, że są one fiaskiem - powiedział premier Słowacji Robert Fico.
O rozdzieleniu 120 tys. uchodźców postanowili we wrześniu większością głosów unijni ministrowie spraw wewnętrznych. Przeciwko były Czechy, Słowacja, Rumunia i Węgry, natomiast Finlandia wstrzymała się od głosu.
Spośród przyjętych przez UE migrantów do Polski trafi ok. 6,5 tys. Cały proces ich przyjęcia został rozłożony na 2 lata (od 2016 do 2017). Uchodźcy będą przyjeżdżać stopniowo w małych grupach, liczących 150 osób w odstępie czasowym wynoszącym ok. 4 miesięcy.
BBC, PAP
Komentarze