Naukowcy do nastolatków: jeśli macie ponad 300 znajomych na Facebooku grozi wam stres
Im większa liczba znajomych na Facebooku, tym większy stres i zwiększone ryzyko depresji nastoletniego właściciela profilu - przekonują kanadyjscy naukowcy. Obecność na Facebooku ma też jednak dobre strony - jeśli użytkownik promuje pozytywne interakcje zmniejsza w ten sposób poziom hormonu stresu.
Choć media społecznościowe pomagają ludziom utrzymywać wzajemny kontakt i są popularnym źródłem rozrywki, niektóre ich zastosowania mogą mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia, szczególnie u ludzi młodych.
Badania, przeprowadzone przez prof. Sonię Lupien i jej kolegów z Wydziału Psychiatrii na Uniwersytecie w Montrealu (Kanada) dowodzą, że nastolatki, które mają więcej niż 300 znajomych na Facebooku, wykazują wyższy poziom kortyzolu - hormonu stresu. Inne zmienne - takie jak płeć, wiek, itp. - także powiązano z uwalnianiem tego hormonu, jednak to właśnie związek z liczbą znajomych okazał się najsilniejszy. Szacuje się, że ta korelacja jest odpowiedzialna za około 8% zwiększonego poziomu kortyzolu.
Badania przeprowadzono na 88 nastolatkach w wieku 12-17 lat: 41 chłopcach i 47 dziewczętach. Poproszeni o opis swojej aktywności w portalu, młodzi ludzie podawali m.in. liczbę publikowanych zdjęć i filmów, średnią liczbę „polubień” oraz pisanych komentarzy. Dodatkowo uczestnicy zostali poproszeni o dostarczenie czterech próbek kortyzolu przez 2 kolejne dni.
W porównaniu do nastolatków, którzy mieli mniej niż 300 znajomych na Facebooku, ci z liczbą większą niż 300 – mieli wyższy poziom kortyzolu. - Możemy więc sobie wyobrazić, że ci, którzy mają 1000 lub 2000 przyjaciół na Facebooku, mogą być poddani jeszcze większemu stresowi - zauważa prof Lupien.
Stres, ale jeszcze nie depresja
Prof. Lupien i jej zespół potwierdzili, że podczas badania nie zaobserwowano wśród uczestników objawów depresji, jednak uzyskane wyniki sugerują, że nastolatki z większą liczbą znajomych na Facebooku mogą być w przyszłości bardziej na nią narażone.
- (...) Młodzież, która prezentuje wysoki poziom kortyzolu nie popada w depresję natychmiast, może ona jednak wystąpić później - wyjaśnia prof Lupien. Według niej, te wysokie poziomy hormonów stresu mogą potencjalnie wpływać na procesy neurobiologiczne w mózgu i ostatecznie prowadzić do depresji.
Naukowcy podkreślają, że obecność na Facebooku ma jednak swoje dobre strony. Wykorzystywana do promowania pozytywnych interakcji wśród rówieśników, zmniejsza poziom kortyzolu.
psyneuen-journal.com, elsevier.com
Czytaj więcej
Komentarze