Nie wzywaj pogotowia bez potrzeby. Apel ratowników medycznych
Karetka nie przyjechała do zawału, bo wezwano ją do trzydniowego kataru - apelują pracownicy pogotowia. – Skala poruszanego przez nas problemu nie jest duża… Jest olbrzymia – stwierdził ratownik Adam Stępka. Celem kampanii "Wzywaj z głową" jest uświadomienie ludziom zagrożeń, jakie wynikają z nieuzasadnionych telefonów na pogotowie.
Ludzie często wykorzystują pogotowie, a każdy ratownik medyczny może opisać mnóstwo przypadków, w których wezwanie karetki okazało się nieuzasadnione. Współorganizator akcji Adam Stępka wytłumaczył , że najbardziej bulwersujące są sytuacje, w których wezwanie wygląda na poważne, np. z powodu bólu w klatce piersiowej, a po przyjeździe na miejsce okazuje się, że faktyczną przyczyną jest potrzeba wypisania recepty na leki przyjmowane przewlekle, zwolnienia lekarskiego lub dolegliwości odczuwane od kilku miesięcy.
"11. Nie wzywaj pogotowia nadaremnie"
- Przez edukację chcemy zminimalizować liczbę bezzasadnych wezwań – powiedział Stępka. Pomysłodawcami akcji są sami ratownicy medyczni. Chcą edukować, kiedy należy wezwać zespół ratownictwa medycznego, a w jakich przypadkach szukać pomocy w inny sposób oraz gdzie można ją uzyskać w zachorowaniach, które nie są stanem nagłym.
Ratownicy podkreślają, ze nieuzasadnione lub fałszywe wezwania pogotowia mogą być przyczyną spóźnienia się karetki do osoby w stanie zagrożenia zdrowia i życia.
Materiały informacyjne można pobrać na stronie www.wzywajzglowa.pl.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze