Prawie jedna czwarta Polaków uważa, że uczciwe płacenie podatków nie jest oznaką patriotyzmu
Patriota to osoba, która uczestniczy w wyborach, zna polską historię i kulturę oraz wywiesza flagę podczas narodowych świąt - wynika z badania instytutu ARC Rynek i Opinia. Z patriotyzmem badani nie wiążą płacenia podatków, przestrzegania przepisów czy ekologicznego oszczędzania zasobów naturalnych.
Autorzy badania stwierdzają, że w Polsce obowiązuje tradycyjne, XIX-wieczne rozumienie patriotyzmu, gdzie dotyczy on sfery symbolicznej, a zdecydowanie mniej ekonomicznej i propaństwowej.
Według wyników sondażu, jako zachowania, które świadczą o patriotyzmie 60 proc. pytanych Polaków wymienia uczestniczenie w wyborach, 53 proc. znajomość historii Polski, 44 proc. znajomość polskiej kultury, 41 proc. świętowanie ważnych wydarzeń z historii, a 40 proc. wywieszanie flagi w święto narodowe.
50 proc. badanych uznało, że o patriotyzmie nie świadczy segregowanie śmieci, 36 proc. nie łączy patriotyzmu z ekologicznym oszczędzaniem wody i energii, 29 proc. z przestrzeganiem przepisów, a 23 proc. z uczciwym płaceniem podatków.
- Wyniki sondażu pokazują, że duża grupa Polaków nie czuje odpowiedzialności za swój kraj w wymiarze ekonomicznym czy np. ekologicznym. Płacenie podatków czy przestrzeganie przepisów dla części respondentów nie są zachowaniami patriotycznymi, mimo iż mają realny wpływ np. na budżet państwa, co z kolei przekłada się na jego funkcjonowanie - uważa dr Adam Czarnecki, wiceprezes ARC Rynek i Opinia.
Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą ankiet online w dniach 6-9 listopada 2015, na próbie 1002 dorosłych respondentów.
ARC, Polsat News
Czytaj więcej