Flaga na Święto Niepodległości. W kraju - ta bez orła, za granicą - z orłem
Polska ma dwie oficjalne flagi państwowe: obie biało-czerwone, ale jedna jest z białym orłem, a druga bez orła. To zaszłość historyczna. Warto pamiętać, gdzie którą z flag można wywiesić.
Ustawa o godle, barwach i hymnie narodowym z 1980 roku mówi, że oficjalna flaga ma kolor biały i czerwony. Jednak marynarkę handlową i przedstawicielstwa dyplomatyczne obowiązuje flaga, na której na górnym, białym pasie widnieje tarcza herbowa z białym orłem.
Flaga z godłem coraz częściej stosowana jest też podczas rozmaitych uroczystości w kraju.
Ta dwoistość ma swoje źródła w latach 20. minionego wieku. Po odrodzeniu się państwa polskiego jego flaga została ustalona w formie dwóch pasów, białego i czerwonego. Z taką też banderą pojawiły się na morzach polskie statki. Szybko doszło do nieporozumień, gdyż w międzynarodowym kodzie sygnałowym taka flaga oznacza literę H i komunikat „mam pilota na pokładzie”.
Aby zaradzić pomyłkom, władze dodały do polskiej bandery godło państwowe na górnym, białym pasie. Taką flagę zaczęły wywieszać polskie placówki dyplomatyczne w obcych krajach, urzędy konsularne, cywilne lotniska i lądowiska, cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów za granicą, kapitanaty portów - na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi ich siedziby urzędowe. W kraju jest biało -czerwona, a za granicą i na granicach - biało-czerwona z orłem. Dla wielu cudzoziemców jest to jedyna znana im flaga Polski.
Od 10 kwietnia 2004 roku, gdy w życie weszła Ustawa o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej, każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, narodowych czy lokalnych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń w życiu prywatnym.
Czytaj więcej
Komentarze