Premier do naukowców: nauka nie ma barwy politycznej
- Stójcie na straży niezależności nauki i uczelni - apelowała do naukowców Ewa Kopacz podczas wręczania dorocznych Nagród Prezesa Rady Ministrów m.in. za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny. Otrzymało je 41 osób oraz trzy zespoły badawcze.
- Wszystko to, co państwo robicie, robicie z wielką pasją i zaangażowaniem. Robicie, aby pokazać młodym ludziom, że warto inwestować w swój rozwój, że warto angażować się dla innych - powiedziała szefowa rządu.
Premier dodała, że jej rząd "stał na straży autonomii, nauki i uczelni". - Chciałabym dzisiaj was o to prosić, żebyście przez kolejne lata wy przejęli tę rolę. Nauka nie ma barwy politycznej, stójcie na straży tej niezależności, suwerenności, autonomii nauki i swoich uczelni - podkreśliła Ewa Kopacz.
Nagrody za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny otrzymało sześć osób: prof. Piotr Bizoń z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Włodzimierz Borodziej z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Grzegorz Chałasiński z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej, prof. Jerzy Stuhr z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie oraz prof. Anetta Undas z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Pierwszą nagrodę za osiągnięcia naukowo-techniczne otrzymał zespół prof. Andrzeja Czerwińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowcy opracowali "wysokoenergetyczny kwasowy akumulator węglowo-ołowiowy", który jest nowatorską w skali światowej modyfikacją klasycznego akumulatora tego typu.
Za prace będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego nagrodzono dziesięcioro badaczy. Z kolei nagrodami za najlepsze rozprawy doktorskie uhonorowano 25 naukowców.
Nagrody premiera zostały ustanowione - z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk - w 1994 roku.
PAP
Czytaj więcej