Szampon może wpłynąć na rozwój płodu. Naukowcy ostrzegają

Najnowsze ustalenia badaczy wskazują, że niektóre popularne związki chemiczne, obecne m.in. w kosmetykach, mogą znacząco zaburzać rozwój płodu. Szczególne obawy budzą ftalany, które, przenikając do organizmu dziecka w okresie prenatalnym, mogą negatywnie wpływać na kształtowanie się funkcji poznawczych.
Ftalany są substancjami, które często dodaje się do tworzyw sztucznych i produktów higienicznych, takich jak szampony. Ma to zwiększyć ich elastyczność, trwałość, a także zapewnić odpowiedni zapach. Związki te budzą spore kontrowersje, bo nietrudno narazić się na kontakt z nimi, a wiąże się je m.in. z kłopotami z płodnością, przedwczesnym porodem czy problemami sercowo-naczyniowymi.
ZOBACZ: Te psy żyją najdłużej. Idealny wybór dla seniorów, którzy chcą przyjaciela na lata
Badania naukowców z Emory University wykazały, że ftalany mogą negatywnie wpływać na rozwój mózgu dziecka już na etapie życia prenatalnego.
Zbadali matki i ich dzieci. Wynik może szokować
Wnioski sformułowano na podstawie analizy ponad 200 par matka-noworodek. U kobiet pobrano próbki moczu, a u dzieci zbadano krew pępowinową. Zaobserwowano, że wyższe stężenie ftalanów, (w niektórych przypadkach przekraczające zalecane normy), wiązało się z niższym poziomem prekursorów neuroprzekaźników. Dotyczyło to tyrozyny i tryptofanu - aminokwasów istotnych dla prawidłowego rozwoju mózgu we wczesnym dzieciństwie. Dodatkowo u dzieci odnotowano trudności w zakresie przetwarzania informacji, utrzymania koncentracji i regulacji pobudliwości.
Jedna z autorek badania opublikowanego w piśmie "Nature", dr Susan Hoffman, wskazała, że po raz pierwszy powiązano narażenie kobiety w ciąży na ftalany ze zmianami biologicznymi zachodzącymi u płodu.
ZOBACZ: Seniorze, wystarczy dwa razy dziennie. Ten domowy sok ratuje jelita
- To ważne, ponieważ powszechnie uważa się, że łożysko chroni dziecko przed wieloma szkodliwymi substancjami - podkreśliła specjalistka. Dodała, że wyniki badania potwierdzają możliwość przenikania niebezpiecznych związków chemicznych przez łożysko, co może negatywnie wpływać na rozwój prenatalny.
Współautor publikacji dr Donghai Liang dodał, że szkodliwe chemikalia pozostają w organizmie po urodzeniu, a dowodem na to są "oznaki zaburzeń biologicznych", skutkujących "dalszym wpływem na układ neurorozwojowy".
Realne zagrożenie dla zdrowia
To nie pierwsze badanie wskazujące na poważne zagrożenia związane z ekspozycją na ftalany. W 2022 roku grupa ekspertów z amerykańskich instytucji zdrowotnych opublikowała na łamach czasopisma "Environmental Pollution" analizę, z której wynika, że substancje te mogą być odpowiedzialne za około 100 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie w Stanach Zjednoczonych. Szacunkowe straty ekonomiczne wynikające z tego zjawiska oszacowano na 40-47 miliardów dolarów rocznie.
ZOBACZ: Ten składnik produktów dietetycznych może zniszczyć mózg. Sprawdź, czy jest w twojej diecie
Wyniki te budzą niepokój, ponieważ ftalany obecne są powszechnie w otoczeniu. Trafiają do organizmu m.in. poprzez kontakt z zabawkami, plastikowymi opakowaniami na żywność oraz kosmetykami, takimi jak szampony, perfumy, dezodoranty i mydła. W kontekście planowania rodzicielstwa szczególnie istotne staje się zwracanie uwagi na skład wybieranych produktów. Ostrzeżeniem mogą być nieprecyzyjne określenia dotyczące zapachu. Dobrym rozwiązaniem będzie także ograniczenie używania tworzyw sztucznych na rzecz szkła lub stali nierdzewnej.
Czytaj więcej