To najniebezpieczniejsze diety na świecie. Są dużym zagrożeniem dla zdrowia

Ciekawostki
To najniebezpieczniejsze diety na świecie. Są dużym zagrożeniem dla zdrowia
Pixabay
Ekstremalne diety. One jedynie niszczą organizm

Ekstremalne diety, które obiecują szybkie efekty, przy małym nakładzie pracy działają tylko i wyłącznie destrukcyjnie dla organizmu. Plany żywieniowe, które redukują kalorie poniżej niezbędnego minimum, zjadanie w kółko tego samego produktu, czy łykanie tabletek z tasiemcem to najprostszy sposób na wizytę w szpitalu. Na jakie diety należy uważać? 

Zdrowy styl życia opiera się na równowadze między odpowiednim odżywianiem a aktywnością fizyczną. Istotne są różnorodne, pełnowartościowe posiłki bogate w białko, warzywa i zdrowe tłuszcze.

 

Regularny ruch np. spacery, joga, trening siłowy, nie tylko poprawia kondycję i pomaga w utracie wagi, ale także redukuje stres i wspiera zdrowie na dłuższą metę. 

Tapeworm diet, czyli łykanie tasiemca 

Dieta tasiemcowa należy do najbardziej niebezpiecznych na świecie. Polega na połykaniu jaj tasiemca, który rozwija się w jelitach i powoduje szybką utratę masy ciała. Choć początkowo może wydawać się skuteczna, pasożyt może przedostać się do innych narządów, prowadząc do poważnych uszkodzeń, a w skrajnych przypadkach - do śmierci. Wśród możliwych objawów wymienia się m.in.: 

  • silne bóle brzucha,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • nudności. 

To jednak tylko początek. Dieta może prowadzić do zapalenia trzustki, niedrożności jelit, a także do poważnych niedoborów witamin i minerałów, które tasiemiec pobiera z organizmu.

Te diety to prosty sposób, by wylądować w szpitaluPixabay
Te diety to prosty sposób, by wylądować w szpitalu

Dieta kapuściana, określana też mianem prezydenckiej 

Założeniem diety kapuścianej jest spożywanie kapusty z nieliczną ilością dodatków, w postaci marchewki lub małego kawałka mięsa. Ogranicza to dostarczanie składników odżywczych do organizmu.

 

Brak odpowiedniej ilości witamin, minerałów i białka powoduje spadek kilogramów, jednak utrata wagi jest wynikiem wygłodzenia. Organizm spala białko mięśniowe, zamiast tłuszczu. Problemy trawienne i wzdęcia to najdelikatniejsze objawy, jakie mogą wystąpić w czasie "diety kapuścianej".

 

ZOBACZ: Skutki picia kawy codziennie. Ile filiżanek to za dużo?

 

Co ciekawe, pomimo tego, iż ten sposób odżywiania prowadzi do spowolnienia metabolizmu, pogorszenia stanu cery i paznokci oraz wypadania włosów, to nadal bywa promowany w niektórych ofertach dietetycznych i cateringowych.  

Szybko nigdy nie oznacza zdrowo 

Dieta 1000 kalorii, mimo popularności, niesie poważne zagrożenia dla zdrowia. Początkowy spadek masy ciała może być pozornie zadowalający, ale organizm szybko przechodzi w tryb oszczędzania energii. Dochodzi do poważnych niedoborów żywieniowych. Organizm zaczyna czerpać energię z mięśni i zapasów, prowadząc do ich degradacji.

 

ZOBACZ: Są bardziej narażeni na wrzody, ale mniej na raka trzustki. Chodzi o tę grupę seniorów

 

Po zakończeniu diety niemal zawsze występuje efekt jojo - szybki powrót utraconych kilogramów. Tak drastyczne ograniczenia kaloryczne są wyjątkowo nieefektywne i niebezpieczne. Ich długotrwałe stosowanie zaburza gospodarkę hormonalną i prowadzi do trwałych problemów metabolicznych. 

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie