"Choroba brudnych rąk". GIS alarmuje: dramatyczny wzrost zachorowań

Ciekawostki
"Choroba brudnych rąk". GIS alarmuje: dramatyczny wzrost zachorowań
Pixabay
Jak ochronić się przed WZW typu A?

Służby ostrzegają, że w Polsce coraz wyraźniej zauważalna jest większa aktywność groźnego wirusa. Ogniska zakażeń w dwóch regionach pokazują, że zagrożenia nie należy lekceważyć. Wirusowe zapalenie wątroby typu A, nazywane "chorobą brudnych rąk", zwykle pojawia się nagle. Jakie daje objawy i jak można uniknąć zakażenia?

WZW typu A to tzw. żółtaczka pokarmowa. Chorobę wywołuje wirus z rodziny Picornaviridae. Choć zdecydowana większość pacjentów wraca do zdrowia, a przypadki śmiertelne są bardzo rzadkie, należy zachować ostrożność - proces powrotu do pełnej sprawności może trwać wiele tygodni lub nawet miesięcy.

WZW typu A, czyli tzw. Pixabay
WZW typu A, czyli tzw. "choroba brudnych rąk"

Żółtaczka atakuje. Dwa regiony negatywnie się wyróżniają

W Polsce notuje się obecnie wyraźny wzrost zachorowań. Główny Inspektor Sanitarny, dr Paweł Grzesiowski, poinformował w marcu, że liczba potwierdzonych przypadków WZW A jest dwukrotnie większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej zachorowań odnotowano w województwach podlaskim i lubuskim. W tych regionach wystąpiły dwa ogniska zakażeń.

 

ZOBACZ: Skutki picia kawy codziennie. Ile filiżanek to za dużo?

 

Dr Grzesiowski zaznaczył, że służby są w trakcie ich wygaszania, jednak ze względu na nawet ośmiotygodniowy okres wylęgania choroby, osoby zakażone mogą nieświadomie przenosić wirusa. 

 

- Prowadzimy działania związane z dbaniem o higienę i szczepienia poekspozycyjne - podkreślił. Na Podlasiu zakażenie wykryto wśród członków jednej rodziny. Potwierdzono 12 przypadków. 

 

- Ostatnie zachorowanie miało miejsce na początku marca - przekazała Polskiej Agencji Prasowej Urszula Połowianiuk z białostockiego sanepidu. Z bezpłatnych szczepień skorzystało 140 osób, które miały kontakt z zakażonymi.

 

ZOBACZ: Badania potwierdzają zagrożenie dla seniorów. Już po 10 dniach rośnie ryzyko zmian w mózgu

 

Jak informuje PAP, w województwie lubuskim zachorowało 13 dzieci i 11 dorosłych z Gorzowa Wielkopolskiego oraz powiatu gorzowskiego. Do zakażeń dochodziło m.in. w szkołach i przedszkolach. W regionie zaszczepiło się już ponad 1200 osób.

WZW A. Choroba groźna, choć niepozorna

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że do zakażenia dochodzi głównie drogą fekalno-oralną, na przykład przez kontakt ze skażonymi rękami, wodą, żywnością lub bezpośrednio z osobą chorą. Objawy przypominają grypę i dotyczą również układu pokarmowego. Symptomy, na jakie należy zwrócić uwagę to:

  • zmęczenie,
  • gorączka,
  • bóle brzucha, mięśni i stawów,
  • nudności,
  • wymioty,
  • ciemny mocz i blade stolce,
  • zażółcenie skóry i oczu.

Powrót do pełni sił po przechorowaniu może trwać kilka miesięcy, szczególnie w przypadku osób starszych. Nierzadko konieczna jest hospitalizacja.

Jak się chronić? Istotna jest profilaktyka

Wirusowemu zapaleniu wątroby typu A można jednak skutecznie zapobiegać. Kluczowe znaczenie mają szczepienia ochronne, zwłaszcza dla osób planujących podróże do krajów o wyższym ryzyku zachorowania. 

 

ZOBACZ: Te poranne objawy mogą wskazywać na cukrzycę. Należy pilnie odwiedzić lekarza 

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca również przestrzeganie pięciu podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa:

  • utrzymywanie czystości (mycie rąk, ochrona pożywienia przed zwierzętami),
  • oddzielanie surowego jedzenia od ugotowanego,
  • należyta obróbka termiczna pokarmów (dokładnie gotowanie),
  • przechowywanie posiłków w odpowiedniej temperaturze,
  • upewnienie się, że woda i żywność są bezpieczne.
red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie