To nie przypadek. Seniorzy z tymi nawykami rzadziej chorują i wyglądają młodziej

Ciekawostki
To nie przypadek. Seniorzy z tymi nawykami rzadziej chorują i wyglądają młodziej
Pixabay
Te nawyki pozwalają lepiej zadbać o swoje zdrowie

Długowieczność i zachowanie młodego wyglądu to cele, do których dąży wielu seniorów. Najnowsze badania wskazują, że pewne nawyki życiowe mogą znacząco wpłynąć na zdrowie i wygląd osób w podeszłym wieku. Co należy zrobić, aby żyć dłużej i cieszyć się lepszym zdrowiem?

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Eppendorf (UKE), we współpracy z około 120 badaczami z całego świata, przeprowadzili badania, które wykazały pięć głównych czynników ryzyka mających istotny wpływ na zdrowie osób po 50. roku życia.

Nawyki, za które podziękuje ci twój organizmPixabay
Nawyki, za które podziękuje ci twój organizm

Sprawdzone nawyki, które pomagają seniorom zachować zdrowie

Zdrowie i młody wygląd w podeszłym wieku to nie kwestia przypadku, lecz rezultat odpowiednich nawyków. Badania pokazują, że seniorzy, którzy o siebie dbają, rzadziej chorują i cieszą się lepszym zdrowiem oraz samopoczuciem. Ogromne znaczenie mają następujące czynniki:

  • palenie tytoniu – osoby (w tym przypadku kobiety), które nie paliły papierosów w wieku 50 lat, mogły cieszyć się średnio 5,5 roku dłuższym okresem wolnym od chorób układu krążenia; u mężczyzn wynosiło to 4,8 roku;
  • nadciśnienie tętnicze – kontrola ciśnienia krwi przynosi najwięcej dodatkowych lat życia w dobrym zdrowiu; osoby, które obniżają nadciśnienie między 55. a 60. rokiem życia, żyją dłużej i w lepszym zdrowiu niż ci, którzy nie dokonują żadnych zmian w swoim stylu życia;

ZOBACZ: WHO ostrzega przed najbardziej zabójczą chorobą zakaźną świata. Wróciła do Polski?

  • cukrzyca – zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna przyczyniają się do zmniejszonego ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2;
  • nieprawidłowa masa ciała – zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych; utrzymanie prawidłowej masy ciała jest wyjątkowo istotne dla zachowania sprawności i zdrowia w podeszłym wieku;
  • podwyższony poziom cholesterolu – zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Zbilansowana dieta wspiera utrzymanie prawidłowej masy ciała i poziomu cholesterolu. Produkty bogate w błonnik, takie jak płatki owsiane, ciecierzyca czy fasola, pomagają obniżyć stężenie cholesterolu LDL.

 

ZOBACZ: To niedoceniane warzywo wspiera zdrowie. Działa lepiej niż suplementy diety

 

Jak wskazuje metaanaliza opublikowana w "The American Journal of Clinical Nutrition", spożycie 2-10 g błonnika rozpuszczalnego dziennie może prowadzić do zauważalnego spadku poziomu cholesterolu całkowitego i frakcji LDL.

 

Z kolei ograniczenie spożycia soli korzystnie wpływa na ciśnienie tętnicze, a warzywa i owoce dostarczają niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.

Mniej używek, więcej snu. Przepis na lepsze zdrowie

Unikanie szkodliwych nawyków, takich jak palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu, to jeden z prostszych sposobów na poprawę stanu zdrowia. Rezygnacja z używek może znacząco obniżyć ryzyko chorób serca, nowotworów, problemów z wątrobą czy nadciśnienia. Z czasem organizm zaczyna funkcjonować sprawniej, a ogólne samopoczucie ulega poprawie.

 

Nie mniej istotny jest sen – jego niedobór negatywnie wpływa na koncentrację, odporność i przyspiesza procesy starzenia się organizmu.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie