Darmowe wizyty, leki i zniżki. Te przywileje dotyczą tylko jednej grupy Polaków

Ciekawostki
Darmowe wizyty, leki i zniżki. Te przywileje dotyczą tylko jednej grupy Polaków
Pixabay
Jakie przywileje przysługują dawcom krwi?

Osoby oddające krew, mogą liczyć na szereg przywilejów. Krwiodawcom przysługują m.in. darmowa komunikacja miejska, bezpłatne leki oraz wizyty lekarskie poza kolejnością. To tylko część udogodnień przewidzianych dla osób, które zdecydowały się na oddanie krwi.

Krew, której nie da się syntetycznie wytworzyć, jest niezbędna do ratowania zdrowia i życia. Dlatego regularnie pojawiają się apele o jej oddawanie. W uznaniu dla zaangażowania dawców, zarówno państwo, jak i niektóre firmy oferują dodatkowe korzyści.

Dawcom krwi przysługują m.in. wizyty u lekarza bez kolejkiPixabay
Dawcom krwi przysługują m.in. wizyty u lekarza bez kolejki

Przywileje krwiodawców. Sanatorium i lekarz bez kolejki

W Polsce można uzyskać tytuły Honorowego Dawcy Krwi lub Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Pierwsze określenie dotyczy tych osób, które podzieliły się "czerwonym złotem" i są zarejestrowane w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

 

Przysługują im następujące przywileje:

  • dwa dni wolne od pracy: ten, w którym oddano krew, oraz dzień następny,
  • zwolnienie z wykonywania czynności służbowych podczas okresowego badania lekarskiego dawców,
  • zwrot utraconego przez te nieobecności zarobku,
  • refundacja kosztów przejazdu do ośrodka, w którym dokonana zostanie donacja,
  • posiłek regeneracyjny,
  • specjalna ulga podatkowa (w wysokości 130 zł za litr).

ZOBACZ: WHO ostrzega przed najbardziej zabójczą chorobą zakaźną świata. Wróciła do Polski?

 

To jednak nie wszystko.

 

"Dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza, lub surowic diagnostycznych, przysługuje, oprócz wymienionych uprawnień, ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi" – przypomina Narodowe Centrum Krwi.

 

Korzyści te pokazują, że już samo stanie się donatorem daje dostęp do cennych rozwiązań. Jeszcze lepsza pod tym względem jest sytuacja tych, którzy oddali co najmniej pięć (w przypadku kobiet) lub sześć (u mężczyzn) litrów. Stają się oni wówczas Zasłużonymi Honorowymi Dawcami Krwi. Cieszą się oni z:

  • bezpłatnych (do limitu ceny) leków oraz szczepionek objętych w specjalnym wykazie,
  • możliwości korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych poza kolejnością.

Powyższy przywilej oznacza między innymi dostęp z pierwszeństwem do sanatorium oraz pierwszeństwo w przyjęciach do lekarza czy szpitala.

Zniżki i darmowe przejazdy dla honorowych dawców

Darmowe przejazdy komunikacją miejską to kolejny przywilej, z którego mogą korzystać honorowi dawcy krwi. Zasady przyznawania ulg określają lokalne przepisy, dlatego mogą się one różnić w zależności od miasta.

 

ZOBACZ: Nie ignoruj tych symptomów. To może być znak, że twoje serce jest w opałach

 

W większości dużych miast – m.in. w Warszawie, Krakowie i Poznaniu – bezpłatne przejazdy przysługują Zasłużonym Dawcom Krwi I stopnia, czyli osobom, które oddały co najmniej 18 litrów krwi (mężczyźni) lub 15 litrów (kobiety).

 

W niektórych miejscowościach obowiązują jednak inne zasady. Na przykład w Poznaniu 50-proc. zniżka przysługuje już dawcom II stopnia – mężczyznom po oddaniu 12 litrów i kobietom po 10 litrach.

 

Warto też przypomnieć o akcji "Dawcom w darze". Zakłada ona zniżki dla Honorowych Dawców Krwi. Uczestniczą w niej między innymi punkty gastronomiczne, muzea i obiekty hotelarskie.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie