Mitchell przeprosiła za wypowiedź o walce Żydów z "polskim i nazistowskim reżimem"
Andrea Mitchell przeprosiła za swoją wypowiedź, która wywołała lawinę komentarzy oraz reakcję m.in. IPN. Amerykańska dziennikarka w swojej relacji powiedziała, że w czasie powstania Żydzi "walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi". "Żeby było jasne, polski rząd nie był zaangażowany w te straszne czyny. Przepraszam za niefortunną nieścisłość" - napisała Mitchell na Twitterze.
I misspoke on the show yesterday when I discussed the 1943 Warsaw Ghetto Uprising. To be clear, the Polish government was not involved in these horrific acts. I apologize for the unfortunate inaccuracy.
— Andrea Mitchell (@mitchellreports) 14 lutego 2019
Za to wyjaśnienie podziękowała dziennikarce Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Dziękuję za to wyjaśnienie. https://t.co/eS4nu4C7d9
— Georgette Mosbacher (@USAmbPoland) 14 lutego 2019
"Ważne jest, aby używać precyzyjnego języka mówiąc o historii II wojny światowej i jasno rozróżnić ofiary i sprawców oraz bohaterów i przestępców" - napisała Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie.
It is crucial to use precise language when reporting the history of World War II and to clearly differentiate between victims and perpetrators and between heroes and criminals. #WordsMatter https://t.co/CbtGcAEEDZ
— Embassy of Poland US (@PolishEmbassyUS) 14 lutego 2019
Mitchell przeprowadziła w Warszawie wywiad z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem, który przyjechał na zorganizowaną w stolicy Polski konferencję bliskowschodnią.
W swej relacji z Warszawy dziennikarka poinformowała, że w programie podróży Pence'a i jego żony jest m.in. wizyta w dawnym getcie warszawskim, gdzie w czasie powstania w 1943 r. Żydzi "przez miesiąc walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi".
Interweniuje ambasada i IPN
Ambasada Polski w USA zareagowała w środę na Twitterze na słowa amerykańskiej dziennikarki.
"Dziękujemy ci @mitchellreports @MSNBC za relację z Warszawy. Jednak Powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 r. było aktem bohaterstwa przeciwko niemieckim nazistom, którzy założyli getto i dokonali Holokaustu. W czasie drugiej wojny światowej Polska została zaatakowana i była okupowana przez władze nazistowskich Niemiec" - napisała polska ambasada na Twitterze.
Instytut Pamięci Narodowej domagał się sprostowania wypowiedzi. - Jeśli stacja odmówi sprostowania, wszystko wskazuje na to, że skierujemy (do sądu) pozew cywilny w ramach nowej ustawy sprzed roku o zmianie w Instytucie Pamięci Narodowej - mówił wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, podkreślając, że w sprawie prowadzone są już analizy prawne.
Do sprawy odniósł się także gość Wieczornych Wydarzeń Jan Wojciech Piekarski, były ambasador w Izraelu, a także były dyplomata w Iranie.
Czytaj więcej