Media: Polska ma uczyć Norwegów, jak wychowywać dzieci. Kurs "za plecami norweskich władz"
Opłacony przelot, hotele, napoje i luksusowe kolacje - tak trzydniowy kurs dla wychowawców dzieci opisuje ABC Nyheter. Portal dotarł do informacji o szkoleniach dla pracowników norweskiej opieki społecznej, którego organizatorem ma być polskie MSZ. Kurs ma się odbyć w marcu. - Polska ambasada nie udzieliła żadnych odpowiedzi dotyczących planowanego szkolenia - twierdzi ABC Nyheter.
Według portalu, na kurs dotyczący "właściwej opieki nad dziećmi" została zaproszona do Warszawy nieznana liczba pracowników norweskiej opieki społecznej. - Szkolenie jest organizowane przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych "za plecami rządu Norwegii" - twierdzi ABC Nyheter.
"Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem"
Jednym z tematów, w jakim polskie MSZ ma przeszkolić Norwegów, mają być zasady Konwencji Haskiej. Tymczasem ani norweski resort sprawiedliwości, odpowiedzialny za te regulacje, ani Dyrekcja ds. dzieci, Młodzieży i spraw Rodzinnych (Bufdir), która ma własnych pracowników, nie zostały poinformowane o polskiej inicjatywie.
- Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem. Jest to bardzo niezwykłe - powiedział w rozmowie z norweskim portalem Gunnar Toresen, kierownik opieki nad dziećmi w Stavanger, który jest jednym z zaproszonych gości.
Portal informuje, że organizatorzy szkolenia chcieli, aby gminy wytypowały do uczestnictwa w nim osoby "posiadające doświadczenie w pracy z problemami dotyczącymi wychowania dzieci z udziałem polskich obywateli", tak aby "dyskusja była oparta na rzeczywistych doświadczeniach".
"Spodziewam się, że my również zostaniemy wysłuchani"
Portal pisze, że choć Norwegowie mają wątpliwości w sprawie sposobu zaproszenia, to postanowili je przyjąć, bo szkolenie może mieć pozytywne efekty.
- Dialog jest lepszy niż konflikt. Gdy ktoś nas zaprasza, spodziewam się, że będzie również słuchać tego, co my mamy do powiedzenia - zauważył Gunnar Toresen.
Zapytany, co sądzi o zaproszeniu na "trzydniową wycieczkę" z opłaconymi wszystkimi kosztami odpowiedział: - To nie jest nasz standard, ale nie chcę mówić nic złego o Polsce.
Program szkolenia w Warszawie nie został szczegółowo opisany. Jak podaje ABC Nyhete,r Norwegowie mają zaplanowane, poza spotkaniami z przedstawicielami resortów spraw zagranicznych i sprawiedliwości, "robocze lunche" z polskimi specjałami i napojami.
- Czy MSZ rzeczywiście jest organizatorem takiego lub podobnego szkolenia;
- Skąd pomysł na taką inicjatywę i jaki jest jej cel; do kogo jest skierowana i jakie tematy zaplanowano;
- Jakie instytucje państwowe w Norwegii powiadomoniono o kursie;
- Jak wygląda/wyglądała rekrutacja;
- To inicjatywa jednorazowa, czy planowane są kolejne.
Na odpowiedź czekamy.
Kryzys dyplomatyczny między Norwegią a Polską
Stosunki między Polską a Norwegią są napięte do pewnego czasu. Część ekspertów mówi wręcz o kryzysie dyplomatycznym, który dodatkowo nasilił się kilka dni temu.
Pod koniec stycznia MSZ Norwegii poinformowało, że zdecydowało o wydaleniu z Norwegii Kowalskiego, który znany jest z walki o prawa polskich dzieci z urzędem Barnevernet. Według rzeczniczki tego resortu, przyczyną decyzji o wydaleniu była "niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych".
Polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zdecydował jednak o pozostawieniu konsula na stanowisku do końca upływającej w czerwcu kadencji.
W poniedziałek, 11 lutego, władze norweskie uznały konsula Sławomira Kowalskiego za persona non-grata, co uniemożliwia mu dalsze wykonywanie funkcji" - napisał na Twitterze wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Polish 🇵🇱 MFA statement on a note declaring Polish Consul in #Norway 🇳🇴 to be persona non grata. pic.twitter.com/l9gwFHWgD7
— Ministry of Foreign Affairs 🇵🇱 (@PolandMFA) 11 lutego 2019
W odpowiedzi Polska zdecydowała się na równie radykalny krok.- Podjęliśmy dokładnie takie same działania jak Norwegia - powiedział polsatnews.pl wiceminister ds. konsularnych Piotr Wawrzyk.
Polskę ma opuścić w ciągu tygodnia Anne Lillås, sekretarz norweskiej ambasady ds. administracyjnych i konsularnych.
Polski Rzecznik Praw Dziecka zaprasza norweskiego odpowiednika
W środę Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zaprosił do Polski Rzecznika Praw Dziecka Norwegii, Inge Bejer Engh. Jak zaznacza biuro RPD, "zaproszenie ma związek z nieporozumieniem dyplomatycznym między Polską a Norwegią i wydaleniem polskiego konsula Sławomira Kowalskiego".
"Rzecznik Praw Dziecka wyraża zaniepokojenie losem polskich rodzin i dzieci w Norwegii po decyzji norweskich władz o wydaleniu naszego dyplomaty. Konsul Sławomir Kowalski jest znany z walki o prawa polskich dzieci z norweskim urzędem Barnevernet. Mikołaj Pawlak, podobnie jak polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, dobrze ocenia pracę konsula na rzecz obrony interesów polskich rodzin i zgadza się ze stanowiskiem MSZ, że zarzuty strony norweskiej wobec jego pracy są nieuzasadnione" - napisano w środowym komunikacie biura Rzecznika Praw Dziecka.