Nie szczepisz dziecka, zapomnij o publicznym żłobku. Zmiany w rekrutacjach w Częstochowie i Sosnowcu
Radni w Częstochowie i Sosnowu zdecydowali o zmianach w rekrutacji do publicznych przedszkoli. Podobne rozwiązanie przyjęli przed tygodniem radni z mazowieckiego Piastowa. Sprawę na szczeblu ogólnopolskim chce rozwiązać Obywatelska Inicjatywa "Szczepimy - bo myślimy" - ruszy zbiórka podpisów pod projektem ustawy.
Niepokojąco rośnie liczba rodziców, którzy odmawiają szczepienia swoich dzieci. Tylko w samej Częstochowie takich niezaszczepionych dzieci mogło być w zeszłym roku nawet dziesięć razy więcej niż jeszcze dwa lata temu.
Sposobem na powstrzymanie tej lawiny ma być uchwała rady miasta. Zgodnie z nią, do publicznych żłobków w Częstochowie przyjmowane byłyby tylko zaszczepione dzieci. One też przy rekrutacji do publicznych przedszkoli mogłyby liczyć na preferencyjne warunki.
Wystarczy oświadczenie rodziców
- Wystarczy, że rodzice sami napiszą oświadczenie, że ich dziecko przeszło obowiązkowe szczepienia ochronne - wyjaśnia Jolanta Urbańska, wiceprzewodnicząca rady miasta Częstochowa (PO).
Uchwała przeszła głosami radnych PO i SLD. PiS w głosowaniu podzielił się na pół. - Nikt nie ma wątpliwości, co do konieczności szczepień dzieci, tu myślę, że wszyscy byliśmy zgodni. Wątpliwość dotyczy tylko zakresu przyjęcia prawa lokalnego - przekonuje Monika Pohorecka, radna PiS.
Podobne przepisy w Częstochowie samorządowcy próbowali wprowadzić już cztery lata temu. Wtedy zakwestionował je wojewoda i Wojewódzki Sąd Administracyjny.
- Tutaj mamy kryterium dotyczące stanu zdrowia i mamy problem z tym, że mamy do czynienia z danymi wrażliwymi - zauważa Marcin Kostka, adwokat z Obywatelskiej Inicjatywy "Szczepimy - bo myślimy".
"Ważne dla bezpieczeństwa dzieci przebywających w dużej grupie"
By takie zasady mogły funkcjonować, potrzebne są zmiany w prawie. Już niebawem ma ruszyć zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, która ułatwi samorządom wprowadzanie takich zapisów.
- To kryterium będzie wprost nazwane w ustawie - posiadanie szczepień obowiązkowych przez kandydata do placówki - wyjaśnia mecenas Kostka.
- Jest to bardzo ważne dla nas, dla żłobka, dla rodziców i dla bezpieczeństwa dzieci przebywających wspólnie w dużej grupie - argumentuje Elżbieta Gajos, dyrektor żłobka miejskiego "Reksio" w Częstochowie.
Podobną jak w Częstochowie uchwałę przyjęli przed tygodniem radni z Piastowa na Mazowszu. Kandydaci, którzy przeszli obowiązkowe bezpłatne szczepienia ochronne mają otrzymać dodatkowe punkty w trakcie naboru do przedszkoli publicznych.
"Powinniśmy doceniać tych rodziców, którzy szczepią swoje dzieci"
- Powinniśmy doceniać tych rodziców, którzy szczepią swoje dzieci, zabezpieczają je przed groźnymi chorobami - podkreśla dr Łukasz Tyszler, radny z Koalicji Obywatelskiej.
Jedną z takich chorób jest odra, która bije w Polsce kolejne rekordy. Tylko w styczniu zachorowało na nią w Polsce ponad 140 osób. W całym zeszłym roku było ich niespełna 340.
"Zdrowie dzieci uczęszczających do miejskiego żłobka jest najważniejsze"
W czwartek sosnowiecki magistrat również poinformował, że tego dnia miejscowi radni przyjęli uchwały o zmianach w statutach żłobka miejskiego oraz klubu dziecięcego. „Zmiany dotyczą przedłożenia przez rodzica informacji czy dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom. Będzie to jedno z kryteriów przy przyjęciu do żłobka lub też klubu dziecięcego” - podało miasto.
„Zdrowie dzieci uczęszczających do miejskiego żłobka jest najważniejsze. Co rusz słyszymy o kolejnych ogniskach chorób zakaźnych, w tym m.in. odry” - powiedział cytowany w informacji sosnowieckiego samorządu prezydent tego miasta Arkadiusz Chęciński.
„Chcemy zrobić wszystko, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk w naszym mieście, stąd nasza decyzja, aby do kryterium naboru do żłobka miejskiego wprowadzić punkt mówiący o przedstawieniu zaświadczenia potwierdzającego obowiązkowe szczepienia u dziecka, które ubiega się o miejsce w naszej placówce” - wyjaśnił.
„Chcemy w ten sposób preferować osoby, które mają zaszczepione dzieci. Oczywiście będziemy w tej kwestii czekali na opinię nadzoru wojewody, który będzie opiniował uchwałę zmieniającą statut żłobka miejskiego. Cieszę się, że radni wypowiedzieli się pozytywnie w tym temacie” - zadeklarował w czwartek Chęciński.
Więcej o tej sprawie w "Wydarzeniach" o 15:50 w Polsat News.
Czytaj więcej
Komentarze