Powstaje pozew zbiorowy ws. smogu. "Ma skłonić rząd do podjęcia skutecznych działań"
W pierwszej połowie przyszłego roku do sądu ma zostać skierowany pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa, który ma ustalić odpowiedzialność za stan powietrza w Polsce. - Po wygranym grupowym procesie sądowym Skarb Państwa nie będzie mógł już twierdzić, iż wobec mieszkańców Polski nie ponosi odpowiedzialności za fatalny stan powietrza - tłumaczy radca prawny Radosław Górski, inicjator pozwu.
- Będzie to pierwszy pozew tego rodzaju w sprawie smogu. Pojawiają się co prawda indywidualne inicjatywy w tym zakresie w Europie i na świecie, ale nie w formie class action - to może być pierwszy z definicji masowy proces tego rodzaju dotyczący smogu. Jesteśmy po analizach prawnych i na tej podstawie kancelaria przekonana jest o zasadności żądania oraz o dużych szansach na sukces w procesie sądowym - mówi polsatnews.pl Radosław Górski.
Jak wyjaśnia, prace nad pozwem są już zaawansowane. - Pozew jest już w przeważającej części opracowany, obecnie koncentrujemy się na formowaniu grupy i kwestiach formalnych związanych z postępowaniem - dodaje Górski.
Setki zainteresowanych
Pozew ma ustalić odpowiedzialność "Skarbu Państwa za szkodę i krzywdę" wynikającą zdaniem pozywających z tego, że "nie wywiązał się z obowiązku doprowadzenia do tego, aby stan powietrza w Polsce odpowiadał normom wynikającym z przepisów prawa".
Jego celem ma być przede wszystkim przesądzenie, jaką odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa.
Wygrana w sądzie pozwoliłaby członkom postępowania grupowego domagać się odszkodowania/zadośćuczynienia w uproszczonym procesie, w którym wykazać należy wyłącznie wysokość odszkodowania (np. za wydatki poniesione na zakup lekarstw, maseczek antysmogowych, filtrów/oczyszczaczy powietrza), bez uznawania w każdym z tych procesów, czy Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność.
Pozew ma też ustalić, odpowiedzialność Skarbu Państwa za skutki złego stanu powietrza dla życia i zdrowia mieszkańców Polski w przyszłości.
- Co do liczby osób w grupie sytuacja zmienia się dynamicznie, ale z pewnością są to już setki osób zainteresowanych przystąpieniem do pozwu - informuje Górski.
"Skłonienie państwa do natychmiastowych i skutecznych działań"
- Pozew grupowy powinien skłonić władze do podjęcia szybkich i skutecznych działań. Pozwany uświadomi sobie, że dalsze zaniedbania spowodują powstanie potencjalnie masowych roszczeń odszkodowawczych. - uważa Górski.
I dodaje: Po wygranym grupowym procesie sądowym Skarb Państwa nie będzie mógł już twierdzić, iż wobec mieszkańców Polski nie ponosi odpowiedzialności za fatalny stan powietrza w Polsce. Właśnie takie jest, niestety, stanowisko Skarbu Państwa w toczących się procesach indywidualnych, prowadzonych obecnie przez kancelarię. Bardzo wiele osób, które już się do nas zgłosiły, twierdzi właśnie, że to jest ich główny cel działania - skłonienie do natychmiastowych i skutecznych działań.
Poza planowanym pozwem zbiorowym, kilka osób zdecydowało się na pozwy indywidualne.
"Nie wykazano występowania zjawiska smogu w Polsce"
27 listopada w Sądzie Rejonowym Warszawa-Śródmieście odbyło się pierwsze posiedzenie z powództwa aktorki Zofii Czerwińskiej dotyczącego ochrony dóbr osobistych oraz zapłaty odszkodowania wynikającego z konieczności zakupu maski antysmogowej.
"Ministerstwo Środowiska reprezentujące Skarb Państwa twierdzi, że nie wykazano występowania zjawiska smogu w Polsce. (...) Pozwany Skarb Państwa mimo kilkukrotnie ponawianego pytania ze strony sądu o to, czy pozwany przyznaje, że w Polsce zjawisko smogu występuję okoliczności tej nie potwierdził; równocześnie twierdząc, że wyniki badań i ekspertyz, na które powołuje się powódka, niczego nie dowodzą. (...) Przebieg rozprawy może więc doprowadzić do wniosku, że Skarb Państwa walczy ze zjawiskiem, które jego zdaniem nie istnieje i nie zostało wykazane" - można przeczytać w relacji z procesu opublikowanej przez Górskiego na Facebooku.
Rozprawa z powództwa aktorki Grażyny Wolszczak odbędzie się 10 stycznia 2019 roku w Warszawie.
Czytaj więcej
Komentarze