Prezydencki projekt o zarządzeniu referendum trafił do Senatu
Projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego dotyczącego zmian w konstytucji trafił do Senatu. Na godz. 8.15 we wtorek wyznaczono posiedzenie senackiej Komisji Ustawodawczej, która zajmie się projektem. - Trudno będzie połączyć referendum z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości - tak rzeczniczka PiS Beata Mazurek odniosła się do referendum.
Prezydent Andrzej Duda poinformował w piątek, że złoży tego dnia w Senacie projekt postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w dniach 10-11 listopada 2018 r. dotyczącego zmian w konstytucji. Jak dodał, w projekcie ostatecznie jest 10 pytań.
Projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego dotyczącego zmian w konstytucji trafił do Senatu - poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że na godz. 8.15 we wtorek wyznaczono posiedzenie senackiej Komisji Ustawodawczej, która zajmie się projektem.
Rzeczniczka PiS pytana przez o decyzję prezydenta powiedziała, że w zakresie wskazanego terminu referendum będzie "niezmiernie trudne do przeprowadzenia, na co wskazywała PKW".
"My absolutnie tego nie krytykujemy"
- Idea pytania społeczeństwa o rzeczy ważne jest na pewno ideą słuszną i nikt nie powinien takich inicjatyw krytykować, my absolutnie też tego nie krytykujemy. Prezydent ma pełne prawo pytać społeczeństwo o rzeczy ważne - zaznaczyła Mazurek.
- Podzielamy stanowisko, na które wskazała PKW, że termin zaproponowany na referendum może być terminem, który uniemożliwiłby, czy wręcz utrudni przeprowadzenie tego referendum z uwagi i na wybory, ale przede wszystkim na Święto Niepodległości, które mamy 11 listopada - powiedziała Mazurek.
W zakresie wskazanego terminu przeprow.referendum będzie niezmiernie trudne-na co wskazywała PKW.Idea pytań jest jak najbardziej https://t.co/5CAjFd4vO8 dec.Senatu czy ref.będzie czy nie.PiS musi się liczyć z realiami-trudno będzie połączyć referendum ze świętem niepodległości
— Beata Mazurek (@beatamk) 20 lipca 2018
Dodała, że PKW swoje zastrzeżenia przekazała zarówno do prezydenta jak i do marszałków: Sejmu i Senatu.
- My jako PiS te zastrzeżenia też musimy brać pod uwagę, natomiast jak będzie decyzja i kiedy - to będzie podlegało analizie przez senatorów, przez kierownictwo partii, wtedy będzie nasz komunikat, dotyczący tego, jak odniesiemy się do propozycji pytań referendalnych i do terminu wskazanego przez pana prezydenta - dodała rzeczniczka PiS.
Mazurek nie wykluczyła, że temat referendum pojawi się na posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS w piątek.
"Weźmiemy pod uwagę wszystkie uwagi i opinie"
W podobnym tonie o inicjatywie prezydenta wypowiedział się marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
"Szanujemy i doceniamy inicjatywę @AndrzejDuda. Idea jest słuszna a debata ogólnospołeczna na temat zmian kierunkowych Konstytucji potrzebna, wręcz konieczna. Decyzja będzie wynikiem analizy kierownictwa partii i senatorów. Weźmiemy pod uwagę wszystkie uwagi i opinie" - napisał Karczewski na Twitterze.
Szanujemy i doceniamy inicjatywę @AndrzejDuda. Idea jest słuszna a debata ogólnospołeczna na temat zmian kierunkowych Konstytucji potrzebna, wręcz konieczna. Decyzja będzie wynikiem analizy kierownictwa partii i senatorów. Weźmiemy pod uwagę wszystkie uwagi i opinie.
— Stanisław Karczewski (@StKarczewski) 20 lipca 2018
Dodał, że głosowanie nad wnioskiem prezydenta odbędzie się w Senacie w najbliższy wtorek wieczorem lub w środę rano.
Głosowanie nad wnioskiem prezydenta @AndrzejDuda w @PolskiSenat we wtorek - 24 lipca wieczorem lub w środę rano.
— Stanisław Karczewski (@StKarczewski) 20 lipca 2018
PAP
Czytaj więcej