Szczepienie przeciw rotawirusom od przyszłego roku może być obowiązkowe
Obowiązkowe, a tym samym bezpłatne, mogą być od 2019 r. szczepienia przeciw rotawirusom - takie rekomendacje wydała Rada Sanitarno-Epidemiologiczną. Teraz szczepionka kosztuje ok. 320 zł i decyduje się na nią 20 proc. rodziców. Według raportu politykazdrowotna.pl, z powodu ostrych infekcji rotawirusowych do szpitali trafia w Polsce rocznie ponad 50 tys. dzieci.
Rada Sanitarno-Epidemiologiczną przy Głównym Inspektoracie Sanitarnym wydała rekomendacje do kalendarza szczepień na 2019 r. W skład rady wchodzą specjaliści i eksperci m.in. w dziedzinie neonatologii, pediatrii i epidemiologii.
Decyzję o wpisaniu do kalendarza szczepień obowiązkowych szczepienia przeciw rotawirusom popiera także Pediatryczny zespół ds. szczepień przy ministrze zdrowia.
Rotawirusy są najczęstszą przyczyną biegunki wśród niemowląt i dzieci. Są też silnie zaraźliwe. Na całym świecie z powodu infekcji rotawirusami umiera rocznie ponad 450 tys. dzieci poniżej 5. roku życia.
"Chroni 85-98 proc. szczepionych dzieci"
Szczepionkę przeciw rotawirusom podaje się niemowlętom między 6. a 24. tygodniem życia. Jeśli niezbędna liczba dawek nie zostanie podana do tego czasu, dziecko pozostanie niezaszczepione na zawsze.
W Polsce koszt szczepionki to ok. 320 zł. Jak wynika z szacunków przedstawionych w raporcie politykazdrowotna.pl, "na samym tylko ograniczeniu liczby hospitalizacji i związanych z nimi kosztów NFZ mógłby wiele zyskać, w praktyce koszt zaszczepienia dzieci zwróciłby się z nawiązką po około dwóch latach".
Badania wykazały, że szczepienie ma bardzo wysoką skuteczność: chroni 85-98 proc. szczepionych dzieci przed hospitalizacją z powodu biegunki rotawirusowej.
Szczepienia przeciwko rotawirusom finansowane są w kilkunastu państwach europejskich, m.in. w Austrii, Finlandii i Belgii.
politykazdrowotna.pl
Czytaj więcej
Komentarze