Eurobarometr: rośnie poparcie dla UE; w Polsce wyższe niż w innych krajach
60 proc. obywateli 28 państw wspólnoty ocenia pozytywnie przynależność ich kraju do Unii Europejskiej; ponad dwie trzecie ankietowanych jest przekonanych, że ich kraj skorzystał z członkostwa. Ta ostatnia liczba jest najwyższa od 1983 r. W Polsce poparcie dla UE jest wyższe niż średnie w Unii. 70 proc. respondentów uważa członkostwo za dobre dla Polski. To wyniki najnowszego badania Eurobarometru.
Sondaż na temat UE pod hasłem "Rok przed wyborami europejskimi w 2019" (w maju 2019 - red.) przeprowadzono w kwietniu w grupie 27 601 respondentów z 28 państw.
Z badania wynika, że średnio 60 proc. obywateli ocenia pozytywnie przynależność ich kraju do wspólnoty, a ponad dwie trzecie ankietowanych jest przekonanych, że ich kraj skorzystał z członkostwa w UE. Ta ostatnia liczba jest najwyższa od 1983 r.
W podobnym badaniu przeprowadzonym rok temu, poziom poparcia dla UE wyniósł 57 proc., w Polsce - było to 71 proc.
Bezpieczeństwo, imigracja i klimat
Po raz pierwszy większość badanych Europejczyków zadeklarowała, że głos oddany przez nich w wyborach ma znaczenie. Prawie jedna trzecia respondentów zna datę nadchodzących wyborów - maj 2019 roku. Zasada zgłaszania kandydatów na przewodniczącego Komisji Europejskiej już w czasie wyborów jest postrzegana jako zmiana na lepsze, a obywatele chcą, by kampanii wyborczej towarzyszyła merytoryczna debata na temat spraw europejskich, w tym przyszłości UE.
Jak się okazuje, Europejczycy chcą dyskusji o bezpieczeństwie w najszerszym tego słowa znaczeniu, w tym kwestii imigracji. Równie ważne są dla badanych sprawy związane z dobrobytem.
49 proc. badanych wskazało na walkę z terroryzmem jako priorytetowy temat kampanii, a następnie na zwalczanie bezrobocia wśród młodzieży (48 proc.), imigrację (45 proc.), gospodarkę i jej wzrost (42 proc.). Około jedna trzecia Europejczyków chce debaty na temat walki ze zmianami klimatu i ochroną środowiska (35 proc.). Promowanie praw człowieka i demokracji, a także ochrona praw socjalnych obywateli UE, są traktowane priorytetowo przez 32 proc. respondentów.
Uważają, że ich głos liczy się w Unii
Tak jak w przypadku poprzednich badań, w Polsce poparcie dla UE jest wyższe niż średnie w Unii. 70 proc. badanych uważa członkostwo za dobrą rzecz dla Polski, a tylko 5 proc. za złą (średnia w UE 12 proc.).
Również większy odsetek badanych w Polsce uważa, że ich głos liczy się w Unii - 57 proc. wobec 48 proc. średnio w Unii. Rok temu uważało tak 43 proc. ankietowanych Europejczyków.
Podobnie jak dla obywateli innych państw członkowskich dla Polaków najważniejszym tematem kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego jest kwestia walki z terroryzmem - 45 proc.
Jednak na drugim i trzecim miejscu Polacy postawili ekonomię i rozwój - 37 proc. (42 proc. średnio w UE, 4. pozycja) oraz politykę bezpieczeństwa i obrony - 34 proc. (29 proc. średnio w UE, 8. pozycja).
Eurobarometr to badanie opinii publicznej w państwach członkowskich UE zlecane przez Parlament Europejski.
Jest to jedna z form umożliwiająca Parlamentowi bieżący kontakt z ocenami i oczekiwaniami obywateli wobec jego działalności czy w odniesieniu do całej Unii Europejskiej. Badania te odgrywają również istotną rolę w przygotowaniu i podejmowaniu decyzji oraz przy ocenie poszczególnych etapów działalności parlamentarnej.
polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze