Ewangeliccy biskupi chcą wycofania z Sejmu wniosków o upamiętnienie 500 lat Reformacji. Są "rozczarowani przebiegiem debaty"
Ewangeliccy biskupi zwrócili się w piątek z listem otwartym z prośbą o wycofanie złożonych w Sejmie wniosków upamiętnienia 500 lat Reformacji. Odnosząc się do czwartkowej debaty sejmowej tej sprawie wyrazili swoje rozczarowanie przebiegiem dyskusji.
Biskupi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Reformowanego i Ewangelicko-Metodystycznego, odnosząc się w liście do czwartkowej debaty sejmowej w sprawie projektu uchwały upamiętniającej Jubileusz 500 lat Reformacji, wyrazili swoje rozczarowanie przebiegiem dyskusji.
"W kontekście wspomnianych wydarzeń z rozczarowaniem przyjęliśmy przebieg debaty nad projektem uchwały upamiętniającej Jubileusz 500 lat Reformacji (...) Nie chcemy, aby w ten sposób dyskutowano o dziedzictwie Reformacji w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej" - zaznaczyli w liście.
Dziękują części opozycji, prezydentowi i Senatowi
Jednocześnie biskupi wyrazili uznanie dla "inicjatywy klubów parlamentarnych PSL i Nowoczesna oraz Konwentu Seniorów Sejmu w sprawie uchwały dotyczącej upamiętnienia przypadającego w 2017 roku 500-lecia Reformacji".
Dodali jednak, że zwracają się "z prośbą o wycofanie złożonych wniosków". Podziękowali także m.in. prezydentowi Andrzejowi Dudzie za objęcie patronatem honorowym centralnych obchodów Jubileuszu Reformacji i "za udział w uroczystej sesji jubileuszowej na Zamku Królewskim.
Podziękowali też Senatowi "za uchwałę z 1 lutego 2017 r. upamiętniającą 500-lecie obecności protestantów na ziemiach polskich" a także sejmikom województw śląskiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego za podjęcie jubileuszowych uchwał.
.@Nowoczesna i .@nowePSL zgłosiły projekt uchwały z okazji 500 lecia reformacji.
— Katarzyna Lubnauer (@KLubnauer) 14 grudnia 2017
Decyzją Konwentu Sejmu wspólna uchwała miała byc przyjęta przez aklamację, ale zablokowała ja posłanka PIS, A.Siarkowska
To obraża całą społeczność protestancką w Polsce. Wstyd! pic.twitter.com/myHdvjTdLV
Burzliwa dyskusja
List został jednomyślnie przyjęty w piątek, podczas połączonego posiedzenia Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i Rady Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.
Sejm skierował w czwartek do komisji kultury projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 500-lecia Reformacji. Wnioskował o to szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja.
PIS na wniosek swojej posłanki, pani Siarkowskiej zablokował przyjęcie uchwały oddającej cześć polskim ewangelikom z okazji 500 lat Reformacji. Nie wiem jak to skomentować. Przepraszamy. Jest nam bardzo przykro i wstyd.
— Slawomir Nitras (@SlawomirNitras) 14 grudnia 2017
Dlaczego zgłosiłam sprzeciw wobec propozycji uczczenia przez Sejm 500-lecia Reformacji? Bo uważam, że radosne świętowanie wydarzeń, które podzieliły Kościół, to niedobry pomysł. https://t.co/1kRsaFA1b5
— AnnaMaria Siarkowska (@AnnaSiarkowska) 14 grudnia 2017
Panowie nie rozumieją, że gdyby uchwała w tytule nawiązywała do upamiętnienia wkładu polskich protestantów w budowie Rzeczypospolitej, to Sejmuchwałę przyjąłby jednogłośnie. Niestety tytuł dot. upamiętnienia 500-lecia Reformacji. A to już zupełnie inna sprawa.
— AnnaMaria Siarkowska (@AnnaSiarkowska) 15 grudnia 2017
Sejm uchwałę #500l reformacji ostatecznie przeniósł w niebyt.Apelowalam o godną ekumeniczną postawę.Polska to kraj tolerancyjny pisała B.Szydlo ale tolerancja wg.PiS jest b.wybiórcza. @d_bruncz @BpJerzySamiec @ekumenizmpl @M_K_Blonska @TomaszSiemoniak @LiberalnyKalwin @piotrapel
— Urszula Pasławska (@Paslawska) 14 grudnia 2017
Papież świętuje wraz z protestantami rocznicę Reformacji. Dla ksenofobów z PiS uchwała o 500 leciu Reformacji to okazja do pokazania, że są świętsi od papieża i zdejmują uchwałę z porządku obrad. #wyspatolerancji
— Jan Grabiec (@JanGrabiec) 14 grudnia 2017
Sejm RP, w którym większość ma #PiS nie przyjął uchwały z okazji 500-lecia reformacji!
— Iza Leszczyna✌️🇵🇱 (@Leszczyna) 14 grudnia 2017
I żaden #Morawiecki tego nie zmieni: PiSowska Polska to Polska ksenofobiczna i nietolerancyjna.
I już wcale nie jest śmiesznie, jest tylko strasznie
PiS zablokował uczczenie 500 lecia Reformacji 😈 są jakimiś okropnymi obłudnikami,😬 Kościół katolicki nie chce takich hipokrytów przypomnijcie sobie naukę św Jana Pawła II w tym zakresie ❤
— Lidia Gądek (@LidiaGadek) 14 grudnia 2017
Jest mi przykro, że poseł @AnnaSiarkowska zgłosiła swój sprzeciw wobec wniosku Prezydium Sejmu uczczenia obchodów 500-lecia Reformacji
— Karol Kardasiński (@Kardasinski_K) 15 grudnia 2017
Przypomnę jedynie, że tradycje tolerancji religijnej w Polsce sięgają XII wieku, a swobody wyznań religijnych @republikanie nigdy nie negowali. pic.twitter.com/pwwG1gbujz
Panie Generale, dlaczego uważa Pan, że mam obowiązek cieszyć się z rozłamu w moim Kościele? Reformacja zapoczątkowała jeden z największych rozłamów w Kosciele katolickim. Radość z Reformacji, to dla mnie niczym radość z rozwodu rodziców.
— AnnaMaria Siarkowska (@AnnaSiarkowska) 15 grudnia 2017
Projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 500-lecia Reformacji przedstawiło Prezydium Sejmu.
Wniosek o skierowanie projektu uchwały do komisji poparło w głosowaniu 232 posłów, 193 było przeciw, a siedmiu wstrzymało się od głosu. Pozostałe wnioski nie uzyskały poparcia większości Sejmu.
"Rzeczpospolita należała do najbardziej tolerancyjnych państw"
W projekcie uchwały podkreślono, że "w roku jubileuszu 500-lecia Reformacji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uhonorować ruch, który wywarł znaczny wpływ na oblicze religijne i kulturowe Europy, której integralną częścią była i jest Rzeczypospolita".
Jak wskazano, ta rocznica jest "znakomitą okazją do wyrażenia szacunku i uznania dla polskich protestantów za ich wkład w rozwój naszego państwa, a w szczególności jego kultury, języka i tradycji".
"To także okazja do przypomnienia, że Rzeczypospolita należała do najbardziej tolerancyjnych państw w Europie, łącząc obywateli różnych narodowości, religii i kultury" - podkreślono.
"Uwzględniając wkład środowisk protestanckich w rozwój oraz zachowanie niepodległości naszej Ojczyzny, pomni na dokonania naszych przodków, nawiązując do najlepszych tradycji wolności i wzajemnego poszanowania religii, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uczcić jubileusz 500-lecia Reformacji" - głosi projekt.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie wpływy Reformacji dotarły wkrótce po ogłoszeniu w 1517 r. tez reformacyjnych przez Marcina Lutra. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych.
PAP
Czytaj więcej