Wiceszef MSZ: "PiS jest partią, która wprowadzała Polskę do UE". Miller: "Panie ministrze, przecież ja jeszcze żyję"
Wiceszef MSZ Konrad Szymański był gościem Polskiego Radia. - PiS jest partią, która wprowadzała Polskę do UE - stwierdził pytany m.in. o to, czy wyobraża sobie Polskę poza Unią Europejską. Skomentował to Leszek Miller, który w 2003 r. podpisywał w Atenach traktat akcesyjny: "Panie ministrze, przecież ja jeszcze żyję" - napisał na Twitterze były premier.
- Prawo i Sprawiedliwość jest partią, która wprowadzała Polskę do Unii Europejskiej, jest tą partią prawicy, która zalecała, rekomendowała, zabiegała o to, żeby Polacy wypowiedzieli się na tak w referendum akcesyjnym, i nadal uważamy, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest dobre dla naszego dobrobytu i bezpieczeństwa - powiedział Szymański
Dodał, że to nie oznacza, "że będziemy zamykali oczy na zmiany, które zachodzą w Unii Europejskiej. Zmiany niekorzystne".
Wypowiedź Szymańskiego rozgrzała polityków i komentatorów, którzy na Twitterze komentują słowa wiceministra.
Leszek Miller, który w 2003 roku - jako ówczesny premier - składał swój podpis na traktacie akcesyjnym napisał: "I nawet pan się nie zarumienił Panie ministrze, przecież ja jeszcze żyję".
I nawet pan się nie zarumienił Panie ministrze, przecież ja jeszcze żyję. https://t.co/HqvQgnMCUJ
— Leszek Miller (@LeszekMiller) 30 sierpnia 2017
Politolog Marek Migalski ironizował z kolei, że (PiS-red.) "wygrała II wojnę światową i obaliła komunizm", a jeden z dziennikarzy napisał, że "Prawo i Sprawiedliwość jest także partią, która dała Polsce niepodległość w 1918 roku".
A także przyjęła w Polsce chrześcijaństwo,pokonała Krzyżaków, wygrała II wojnę światową i obaliła komunizm. https://t.co/me1bBlbWGe
— Marek Migalski (@mmigalski) 30 sierpnia 2017
Prawo i Sprawiedliwość jest także partią, która dała Polsce niepodległość w 1918 roku. https://t.co/ZE6zieX3xA
— Witold Głowacki (@WitoldGlowacki) 30 sierpnia 2017
Dziennikarz Bartosz Wiciński przypomniał z kolei wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego z 2003 na temat UE.
Tak PiS wprowadzał Polskę do Unii. pic.twitter.com/b6R6Oh4HGw
— BWiciński (@BWicinski) 30 sierpnia 2017
Traktat akcesyjny podpisywali Miller i Cimoszewicz
Proces integracji Polski z Unią Europejską rozpoczął się w Atenach 8 kwietnia 1994 r. z chwilą złożenia przez Polskę wniosku o członkostwo w UE. Trzy lata później, w grudniu 1997 roku, rozpoczęły się negocjacje akcesyjne, które sfinalizowano 13 grudnia 2002 r. na szczycie w Kopenhadze.
16 kwietnia 2003 roku został podpisany w Atenach traktat akcesyjny. W imieniu Polski pod traktatem podpisali się ówczesny premier Leszek Miller, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz oraz minister ds. europejskich Danuta Huebner.
Na mocy tego traktatu Polska oficjalnie przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r.
polsatnews.pl, Polskie Radio
Czytaj więcej