Google chce opatentować pomysł polskiego naukowca. Uniwersytet Jagielloński protestuje
Dr Jarosław Duda z Uniwersytetu Jagiellońskiego ustalił, że opracowaną przez niego rodzinę kodowań ANS, służącą m.in. do kompresji danych, zamierza opatentować Google. Polski naukowiec chciał, aby jego metoda była powszechnie dostępna i darmowa. Uniwersytet przygotowuje wniosek do amerykańskiego urzędu patentowego z informacją o sprawie.
Opracowany przez Dudę sposób kodowania ANS (ang. Asymmetric Numeral Systems) jest wykorzystywany w urządzeniach elektronicznych - laptopach i smartfonach od 2014 roku. Powstał w latach 2006-2014. Korzystają z niego m.in. Apple i Facebook.
Każdy użytkownik Iphone'a, który nabył urządzenie po 2014 roku, w pewnym stopniu korzysta więc z odkrycia polskiego naukowca - oparty na jego pomyśle kompresor jest domyślnym sposobem zmniejszania oryginalnej wielkości plików w telefonie.
"Wątpliwe etycznie"
Jak mówi polsatnews.pl rzecznik prasowy uczelni, Adrian Ochalik, dr Duda z Instytutu Informatyki i Matematyki Komputerowej UJ "idealistycznie chciał, żeby ta metoda pozostała dostępna publicznie i darmowa". - Zależy nam, podobnie jak twórcy kodu, aby nikt nie blokował dostępu - tłumaczy rzecznik.
Jednak, jak twierdzi dr Duda, Google skorzystał z jego opracowania i chce je uznać za własne.
Ponieważ firma złożyła wniosek w amerykańskim urzędzie patentowym, uczelnia przygotowuje odpowiedź, w której wyrazi swoje wątpliwości. - Złożenie aplikacji bez porozumienia z dr. Jarosławem Dudą można postrzegać jako działanie kontrowersyjne biznesowo i etycznie - komentuje Ochalik.
polsatnews.pl, radiozet.pl
Czytaj więcej
Komentarze