Ograniczenie wolności za picie alkoholu w miejscu publicznym. To projekt resortu sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją kodeksu wykroczeń i innych ustaw, w tym ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jak zauważył Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, projekt ten przewiduje możliwość kary ograniczenia wolności za picie alkoholu "pod chmurką". Zgodnie z prawem karnym, kara ta trwa najkrócej miesiąc.
Dokument został zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji pod koniec czerwca.
Art. 14 obecnie obowiązującej ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zakazuje sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych m.in. na terenie szkół, zakładów pracy, w komunikacji publicznej z wyjątkiem wagonów restauracyjnych, a także na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu.
Dotychczas karano grzywną
Za spożycie alkoholu w tych miejscach ustawa przewiduje karę grzywny. Projekt resortu sprawiedliwości zakłada jednak, że przyłapani na wykroczeniu mogą być ukarani ograniczeniem wolności.
"Kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 2 lata; wymierza się ją w miesiącach i latach" - brzmi Kodeks karny.
.@MS_GOV_PL proponuje karę ograniczenia wolności (do 1 miesiąca) za picie "pod chmurką", wcześniej była jedynie grzywna pic.twitter.com/vsdEFWPoDc
— Marcin Wolny (@wolny_m) 6 lipca 2017
"Szybsze i bardziej efektywne rozpoznawanie spraw"
"Kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom określonym w art. 14 ust. 1 i 2a-6 (ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - red.) albo nabywa lub spożywa napoje alkoholowe w miejscach nielegalnej sprzedaży, albo spożywa napoje alkoholowe przyniesione przez siebie lub inną osobę w miejscach wyznaczonych do ich sprzedaży lub podawania, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny" - glosi projekt Ministerstwa Sprawiedliwości.
Za projekt odpowiedzialny jest wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Resort przekonuje, że zmiany w ustawie zakładają przemodelowanie sankcji karnych w celu "szybszego i bardziej efektywnego rozpoznawania spraw o wykroczenia".
Projekt nowelizacji ustawy jest obecnie na etapie opiniowania. Resort zwrócił się w tym celu m.in. do Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego.
polsatnews.pl