Debata o kierunku zmian konstytucyjnych na kongresie środowisk katolicko-prawicowych w Warszawie

Polska
Debata o kierunku zmian konstytucyjnych na kongresie środowisk katolicko-prawicowych w Warszawie
Facebook/Chrześcijański Kongres Społeczny

Pod hasłem "Wolny naród" odbywa się w sobotę w Warszawie IV Chrześcijański Kongres Społeczny. Jak podkreślił prezes Prawicy Rzeczpospolitej Marek Jurek, kongres ma m.in. zachęcić do debaty o kierunku zmian konstytucyjnych.

Jurek w przemówieniu inaugurującym podkreślił, że sobotni kongres ma miejsce w szczególnym momencie. - Kiedy cały świat wchodzi w bardzo dynamiczne zmiany, często groźne zmiany, wobec których będziemy musieli jako Polska zająć stanowisko - mówił.

 

Wśród tych zmian oraz wyzwań wymienił m.in. przedefiniowanie praw człowieka, kryzys rodziny, kryzys demograficzny, zbudowanie pozycji Polski w Europie i konkurencyjność ze światem Zachodu. - Tymczasem polska debata publiczna, jak widzimy to gołym okiem, nie jest skoncentrowana na problemach. Polska debata publiczna jest skoncentrowana na walce zwalczających się partii, a właściwie centrów partyjnych - mówił.

 

"Potrzebna jest naprawdę głęboka reforma polityczna"

 

- Mamy do czynienia z partyjnymi centralami, które chcą mówić Polakom, jak marksiści: "wolność to uświadomiona konieczność, albo my albo oni - dodał.

 

Jurek podkreślił, że polska opinia publiczna istnieje, ale musi w sposób aktywny wywierać wpływ na sprawy państwa. - Potrzebna jest naprawdę głęboka reforma polityczna - ocenił.

 

Szef Prawicy Rzeczpospolitej zaznaczył również w trakcie swojego wystąpienia, że sobotni kongres to także odpowiedź na prezydencką propozycję debaty konstytucyjnej w kontekście zapowiedzianego referendum konsultacyjnego ws. konstytucji.

 

- Zmiany konstytucyjne w Polsce powinny umacniać naszą wolność, umacniać nasze instytucje narodowe, a nie je relatywizować - powiedział Jurek.

 

Jak podkreślił, nowa konstytucja powinna być konstytucją XXI w. - Konstytucja XXI w. powinna być świadoma, powinna bronić nas przed presją struktur międzynarodowych, przed presją różnego rodzaju oligarchicznych ośrodków władzy, jak i partyjnych, przed presją również oligarchii medialnej - mówił.

 

"Odbudowa solidarności narodowej"

 

W tym kontekście Jurek przypomniał niektóre postulaty konstytucyjne Prawicy Rzeczpospolitej: prawo do życia, odblokowanie zmian w prawie wyborczym (jak podkreślił - wzmocnienie mandatu posła i wzmocnienie kontroli społecznej), wprowadzenie jednomandatowych okręgowych wyborczych i wyborów większościowych.

 

- Konstytucja XXI w. powinna przede wszystkim utwierdzać prawa podstawowe - mówił.

 

- Nasz kongres ma zachęcić nas do bardzo poważnej debaty na temat tych dwóch podstawowych spraw dzisiaj: w jakim kierunku powinny iść zmiany konstytucyjne i co zrobić, żebyśmy na nowo zaczęli się szanować - dodał.

 

W trakcie kongresu omówione zostaną pytania i zagadnienia: "Jaka Konstytucja Polsce potrzebna" oraz "Szacunek i wspólnota: Odbudowa solidarności narodowej". Swoje wystąpienia wygłoszą m.in. europoseł Michał Kazimierz Ujazdowski, poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski, radni do sejmiku województwa mazowieckiego Prawicy Rzeczpospolitej: Marian Piłka i Krzysztof Kawęcki, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, prof. Aleksander Stępkowski z Ordo Iuris oraz publicyści, w tym m.in. Łukasz Warzecha, Weronika Kostrzewa, Tomasz Krzyżak. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także m.in. wiceszef Białoruskiego Frontu Narodowego Aleksander Karwacki.

 

Chrześcijański Kongres Społeczny, jak podkreślają jego organizatorzy, jest platformą porozumienia dla środowisk katolickich i konserwatywnych do stworzenia siły prawicy republikańskiej i katolickiej.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie