Radom będzie siedzibą Stoczni Marynarki Wojennej
Taki plan ma Ministerstwo Obrony Narodowej - informuje Polskie Radio. Wcześniej jednak gdyńska firma, która od sześciu lat jest w upadłości, musi wrócić do Skarbu Państwa. Przetarg trwa. Oferty składać można do końca stycznia.
Wybór siedziby to nie przypadek. W Radomiu znajduje się centrala Polskiej Grupy Zbrojeniowej i - jak mówi poseł PiS Wojciech Skurkiewicz - Stocznia Marynarki Wojennej Spółka Akcyjna w upadłości likwidacyjnej (jak brzmi obecnie jej pełna nazwa) - stałaby się częścią konsorcjum.
Wyceniono ją na 224 mln zł
Jak zapewnia parlamentarzysta, polskiemu rządowi, Ministerstwu Obrony Narodowej i zarządowi Polskiej Grupy Zbrojeniowej zależy na tym, by podmiot wrócił do Skarbu Państwa i, by to Skarb Państwa miał kluczowy wpływ na to, co dzieje się w stoczni.
Obecnie przedsiębiorstwem zarządza syndyk masy upadłościowej. Wartość firmy wyceniono na ponad 224 miliony złotych.
Oferty przetargowe składać można do 31 stycznia.
Prezydent Radomia zadowolony
Decyzja o zarejestrowaniu stoczni w Radomiu cieszy prezydenta miasta Radosława Witkowskiego. Jego zdaniem, będzie to miało znaczenie dla gminnych finansów, bowiem każda spółka prawa kapitałowego jest zobowiązana płacić CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych, w miejscu, które jest jej siedziba.
Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni pozostaje w upadłości likwidacyjnej od 2011 r. Postępowanie upadłościowe przeprowadza syndyk, którego poczynania nadzoruje sędzia komisarz z Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ. Obwieszczenie sądowe o szczegółach przetargu ukazało się pod koniec listopada ubiegłego roku. Wówczas podano, że oferty można składać do 18 stycznia 2017 r. a ich otwarcie nastąpi dwa dni później.
PGZ Stocznia Wojenna z siedzibą w Radomiu
Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku Rafał Terlecki poinformował, że Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ wydłużył termin składania ofert do 31 stycznia 2017 r., a termin rozpoznania ofert wyznaczył na 2 lutego 2017 r. - Wnioski o przedłużenia złożył Minister Obrony Narodowej, Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA w Gdyni, i MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA w Warszawie - wyjaśnił sędzia Terlecki. Jednocześnie rzecznik podał, że "do dnia dzisiejszego nie wpłynęła żadna oferta".
9 stycznia 2017 roku utworzono nowy podmiot gospodarczy - PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu. "Wysoce prawdopodobne jest, że nowa spółka PGZ będzie podmiotem, który weźmie udział w przetargu na majątek Stoczni Marynarki Wojennej, (...) w ten sposób państwowy koncern stałby się właścicielem stoczni, której patowa sytuacja od lat jest solą w oku dla zmieniających się ekip rządzących" - informuje branżowy portal gospodarkamorska.pl.
Prezesem spółki PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. został Konrad Janusz Konefał, a w skład rady nadzorczej spółki wchodzą: Joanna Sztiller, Gabriel Maria Nowina Konopka oraz Marcin Staszewski.
Magierowski porównuje Radom do Pekinu
Pomysł lokalizacji Stoczni Marynarki Wojennej wzbudził liczne kontrowersje. Informację natychmiast zaczęto komentować w sieciach społecznościowych. Wśród obrońców pomysłu znalazł się szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Podaje on przykłady stoczni, które mają swoje siedziby w Pekinie i w Paryżu.
#Radom jako "siedziba" stoczni jest równie śmieszny jak Paryż i Pekin.
— Marek Magierowski (@mmagierowski) 24 stycznia 2017
Jako siedziby stoczni. pic.twitter.com/laiAP7IUSQ
Większość komentujących potraktowała jednak informację o nowej siedzibie humorystycznie.
Radom by night. 😂😂😂 #StoczniaImKretyna pic.twitter.com/RlDWvioWxb
— Andrzej Rozenek (@ARozenek) 24 stycznia 2017
Podoba mi się pomysł MON, aby Radom był siedzibą Stoczni Marynarki Wojennej. Przy względności czasu chwilowy brak morza to żaden problem.
— Roman Giertych (@GiertychRoman) 24 stycznia 2017
Polskie Radio, PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej